Thomas Paine düşüncesinde sivil toplum ve devlet
Civil society and state in Thomas Paine's thought
  1. Tez No: 317727
  2. Yazar: AYÇA KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYDAR BURAK GEMALMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışma, 18. yüzyıl dönemi düşünür ve siyasilerinden Thomas Paine'in (1737-1809) genel olarak siyasi düşüncesini, özelde ise sivil toplum ve devlet algısını ele almaktadır. Bu bağlamda çalışmanın temel olarak odaklandığı nokta, düşünürün bireyi koyduğu toplumsal alan ve bu alan içerisinde bireyin yönetimle olan etkileşimidir. Dolayısıyla çalışmanın her bir bölümünde Paine'in toplum ve yönetimin ayrışmasına ilişkin düşünceleri temel alınarak düşünürün teori ve pratikte sivil toplum ve devlet anlayışı incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the political thought of one of the 18th century thinkers and politicans, Thomas Paine (1737-1809). Besides a general look on his work, Paine?s understanding on civil society and state is particularly taken into consideration. Therefore by taking Paine?s thoughts on distinction of society and government as a ground in each chapter, his perspective on the civil society and the state has been scrutinized both in theoretical and practical senses.