Kentsel iletişim stratejisi oluşturmada reklam uygulamalarının rolü ve etkisi
Role and effect of advertisement applications in constituting a communication strategy of urban
  1. Tez No: 317754
  2. Yazar: BETÜL ÖNAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDEMİR OKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Reklamcılık, İletişim Bilimleri, Advertising, Communication Sciences
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Kentlerin, aktörleri tarafından şekillendirildiği, değişen kent yapısının kentle iletişim içinde bulunanları kendisiyle birlikte değiştirdiği, bu süreçte kent mekânının iletişim değerlerinin göz önünde bulundurulması gerektiği çalışmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Amaç, kent mekânının iletişim değerlerini ortaya koymayı hedefleyen kentsel iletişim kavramını literatüre yerleştirerek, kurum ve kuruluşların iletişim stratejileri içerisinde kent mekanının etkinliğinin, kent mekanının iletişim değerlerini de koruyarak arttırılmasını sağlamaktır.Çalışmanın birinci bölümünde, kent kavramı temel paradigmalar üzerinden incelenmeye çalışılmış, ikinci bölümde kentsel iletişim kavramı tanımlanarak, bileşenleri üzerinden ayrıntılı olarak kentsel iletişim irdelenmiş, üçüncü bölümde kentsel iletişim içerisinde, ticari iletişim yönetimi bir anket çalışmasıyla değerlendirilmiştir. Anket çalışması hem fiziksel hem algısal özellikleri göz önünde bulundurularak İstanbul tarihi yarımadada uygulanmıştır.Araştırma sonucuna göre reklamların kenti zenginleştirdiği düşünülmekle birlikte, tarihi yarımada gibi doğal ve tarihi birçok niteliği bir arada bulunduran bir mekânın, özel olarak tasarlanmış bir iletişim stratejisiyle yönetilmesi gerektiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The facts thaturban is shaped by its actors, changing urban structure also changes ones who are in communication with it and it is necessary to consider communication values of urban space in this process generate the starting point of the study. Purpose is to increase the effect of urban space in communication strategies of institutions and organizations and protecting urban space communication values at the same time, by locating urban communication concept aiming to reveal communication values of urban space in the literature.In the first part of the study concept of urban is tried to be analyzed through basic paradigms, in the second part, after implementing urban communication concept, urban communication is examined in detail through its elements and in the third part, commercial relations management in urban communications is analyzed by a survey. Survey is held in historical peninsula of Istanbul considering its both physical and perceptional characteristics.According to the results of the study it is thought that adverts enrich urban, and, in addition, results pointed out that a special space like the historical peninsula which has a variety of natural and historical characteristics should be managed by a specially designed communication strategy.