Yükseköğretimin finansmanında borçlanma yöntemi: İstanbul ili uygulaması
Loan method in financing of higher education: İstanbul province implementation
- Tez No: 317755
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ALTUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Eğitim ve Öğretim, Maliye, Economics, Education and Training, Finance
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 319
Özet
Çalışmanın amacı, yükseköğretimde finansman yöntemlerinden borçlanma ile finansmanın yükseköğretimin nicelik ve nitelik yönünden eksikliklerini gidermede Türk yükseköğretim sisteminde uygulanan vergiyle finansman yöntemine göre daha adil ve etkin bir yöntem olduğunu teorik ve uygulamalı olarak ortaya koymaktır. Çalışmada; yükseköğretimin kamu ve özel kaynaklarla finansman yöntemleri genel olarak değerlendirildikten sonra borçlanma yöntemi, teorik ve pratik açıdan OECD ülke deneyimlerine de yer verilerek incelenmiştir. Türk yükseköğretim sisteminde yaşanan finansal sıkıntılar çalışmanın üçüncü bölümünde irdelenmiş ve dördüncü bölümde yer alan anket çalışmasının analizleri ile desteklenmiştir. Son bölüm olan dördüncü bölümdeki anket uygulaması ile İstanbul İli sınırları içindeki devlet üniversitelerinde eğitim gören 1.067 öğrencinin yükseköğretimleri boyunca katkı payı ve yaşam maliyetleri ile ilgili yaşadıkları finansal sıkıntılar ve borçlanma yöntemine bakış açıları analiz edilmiştir. Bu doğrultuda çalışmanın sonuç kısmı, Türk yükseköğretim sisteminde yaşanan mevcut finansal sorunlara çözüm yolu olarak Türkiye'ye özgü borçlanma yöntemi önerileri ile tamamlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The objective of the study is to theoretically and practically reveal that; financing via loan, which is one of the financing methods in higher education, is a fairer and more effective method compared to financing via taxation as implemented in Turkish higher education system, to remedy the deficiencies of higher education in terms of quality and quantity.In the study; following a general evaluation of higher education financing methods via public and private funding, the loan method is theoretically and practically analyzed including OECD country practices. The financial difficulties experienced in Turkish higher education system are addressed in the third section of the study, and are supported by the analysis of the survey study in the fourth section. Within the scope of the survey study in the fourth and the last section; financial difficulties experienced during higher education related to contribution and cost of living of 1.067 students, who are receiving education in state universities within the boundaries of İstanbul province, are analyzed as well as their point of view regarding the loan method. In this direction, the conclusion section of the study is completed with loan method suggestions peculiar to Turkey, as a solution to existing financial difficulties experienced in Turkish higher education system.