İlköğretim okulları öğrenci seviye belirleme sınavı (SBS) verilerine göre öğrencilerin İngilizce başarılarıyla ilişkili faktörler
The factors related with the achievements of students in English lesson in accordance with the primary schools level determination exam (SBS) results
- Tez No: 317795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DUYGU ANIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitimde Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışmada, 2011 yılı Seviye Belirleme Sınavı 7. sınıf öğrencilerinin yabancı dil ingilizce başarılarını etkileyen faktörlerin analizi belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırma 2011 yılında Ankara ili Yenimahalle ilçesinden seçilen 61 okulda SBS yabancı dil ingilizce alt test sınavına giren 6128 öğrenci üzerinden yürütülmüştür. Anket sonucu; bilişsel test ile öğrenciyi bir bütün olarak değerlendirmek amacıyla hazırlanmış PISA 2006 öğrenci veli ve okul anketlerine verilen cevaplardan elde edilmiştir. Verilerin analizinde, öğrenci anketlerine verilen cevaplar gözlenen değişkenler olarak tanımlanmış ve faktör analizi uygulanarak, belirlenen gizil değişkenler kullanılarak dışsal (SBS yabancı dil ingilizce alt testi başarı notu) değişkene göre yapısal eşitlik modeli kurulmuştur. Model uyum indeksleri değerlendirildiğinde, modelin kabul edilebilir bir uyumu gösterdiği tespit edilmiştir.Analiz sonucunda, SBS yabancı dil ingilizce alt testi başarı notunu en fazla etkileyen faktörün aile özellikleri (anne ve babalarının eğitim durumu ve ingilizce bilgisi ve evde eğitime ayrılan zaman) olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca eğitim materyalleri özelliklerinin (evdeki kitap sayısı, evdeki bilgisayar varlığı, ingilizce öğrenimi ile ilgili bilgisayar programı varlığı, ingilizce sözlük varlığı ve ingilizce yardımcı kitap sayısı) öğrencilerin başarıları üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğu da tespit edilmiştir.Çalışma sonucunda, öğrencilerin yabancı dil ingilizce okul notları ile SBS başarı puanları arasındaki ilişki Pearson Momentler Çarpımı Korelâsyon tekniği ile incelenmiş ve pozitif bir korelasyonun varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the factors that affecting the success of foreign language English grades of seventh grade students has been modeled in accordance with the results of the national year-2011 level determination exam (LDE). The research sample includes 6128 students who have taken the LDE Foreign Language English test in Yenimahalle region of Ankara city. Questionnaire has been prepared by using the questions from the PISA 2006 test questionnaire prepared with the aim of evaluating the students as a whole with a cognitive test. During analysis of the data, the answers given to student questionnaire has been considered as observable variables and latent variables have been extracted by using factor analysis method to establish the structural equation model (SEM) in accordance with the exogenous variable (LDE Foreign Language English success grade). Considering the model indexes, it has been found that the model has an acceptable conformity.At the end analysis, it has been found that the most affecting factor to LDE Foreign Language English success grade is Family property (education level of parents and their English knowledge and student?s learning time). Nevertheless, it has been found that education material (number of books at home, existence of computer at home, computer software supporting English learning, English dictionary, and English support books) property has an positive impact on student?s success.It has been also found that, there is a positive mid-level correlation between Foreign Language English grades at school and LDE success grades in accordance with the Pearson product moment correlation method.