A genre analytic study of the game review sections of video game magazines
Bilgisayar oyun dergilerinin oyun inceleme bölümlerinin tür çözümlemesi açısından incelenmesi
  1. Tez No: 317794
  2. Yazar: AYKUT SIĞIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EVREN ALPASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dilbilimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de aylık olarak çıkarılan LEVEL ve Oyungezer adındaki iki bilgisayar oyun dergisi üzerinde tür çözümlemesi yapmaktır. Çalışma, bilgisayar oyun dergilerinin oyun inceleme bölümlerinin iletişimsel amacının ne olduğunu saptamaya ve bu bölümlerin kendilerine özgü sözcüksel, dilbilgisel ve yapısal özelliklere sahip olup olmadığını bulmaya çalışmaktadır. Bunun için, öncelikle metinlerin iletişimsel amaçları belirlenmiş, daha sonra Bhatia'nın (1993) bahsetmiş olduğu ve metinlerin dilsel özelliklerini ortaya çıkarmak için kullanılan basamaklardan ikisi kullanılmıştır. Bu iki aşama sırasıyla sözcüksel ve dilbilgisel özelliklerin incelenmesi ve metin türünün yapısal yorumlamasıdır. Çalışma verisi yukarıda sözü edilen iki derginin 10 sayısından oluşmaktadır. Dergilerin her sayısından 2'şer oyun inceleme bölümü alınarak toplamda 20+20=40 metin incelenmiştir. Dergilerin oyun inceleme bölümlerinin seçilmesinin nedeni, bu bölümlerin bu dergileri en iyi yansıtan ve dolayısıyla dilsel özelliklerini en iyi şekilde ortaya çıkarabilecek bölümler olduğunun düşünülmesidir. İnceleme için söz konusu bölümler dergilerden rastgele alınmıştır. Çalışmanın bulguları bilgisayar oyun dergilerinin büyük ölçüde tutarlı sözcüksel, dilbilgisel, yapısal ve söylemsel özellikleri bulunduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to carry out a genre analysis on two well-known video game magazines released monthly in Turkey: Oyungezer and LEVEL. The study tries to investigate the communicative purpose of the game review sections of video game magazines and their lexico-grammatical features. In order to achieve this aim, firstly the communicative purpose of these sections are identified and the two levels of linguistic analysis in a genre study mentioned by Bhatia (1993) are employed. These two steps are: analysis of lexico-grammatical features and structural interpretation of the text-genre. The data consists of 10 issues of each magazine with 2 articles taken from each issue, amounting to 20+20=40 review articles in total. The game review sections of both magazines are analyzed, because it is assumed that the articles in these sections are the most representative ones and are more likely to reveal whether these magazines establish a genre by means of unique discursive features. These sections are randomly selected for the analysis. The findings of the study indicate that video game magazines have highly consistent lexico-grammatical, structural and discursive features.