Firmaya özgü getiri değişkenliğinin zaman içindeki davranışının ve nedenlerinin analiz edilmesi
Analyzing the behavior and causes of idiosyncratic volatility
- Tez No: 317796
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMRA KARACAER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 196
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında (İMKB) firmaya özgü getiri değişkenliğinin zaman içindeki davranışını ve nedenlerini tespit etmektir. Bu amaçla, 1996-2010 yılları arasında borsaya kayıtlı olan hisse senetlerinin günlük getirilerine dayalı olarak aylık firmaya özgü getiri değişkenliği hesaplanmıştır. Değişkenliğin nedenleri olarak ise hisse senetlerinin ait olduğu firmaların özellikleri, üçer aylık mali tablo verilerine dayalı olarak hesaplanan finansal oranlar aracılığıyla analiz edilmiştir. Panel veri regresyon analizinin uygulandığı çalışma sonucunda firmaya özgü getiri değişkenliğinin zaman içinde anlamlı bir azalma trendi gösterdiği belirlenmiştir. Bununla birlikte söz konusu azalma trendinin son yıllarda zayıfladığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan, firmaya özgü getiri değişkenliğinin azalma trendinin önemli bir kısmının firma büyüklüğü tarafından açıklandığı saptanmıştır. Ayrıca firmaya özgü getiri değişkenliği ile firma yaşı, aktif kârlılığı, piyasa değerinin defter değerine oranı ve finansal kaldıraç düzeyi arasında anlamlı bir ilişki bulunduğu belirlenmiştir. Alt dönemler itibariyle yapılan analizler sonucunda ise söz konusu ilişkinin dönemsel olarak tutarlılık göstermediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine the behavior and causes of idiosyncratic volatility in Istanbul Stock Exchange (ISE). The monthly idiosyncratic volatility is measured from 1996 to 2010 using daily returns of listed stocks. As the causes of the volatility, the study investigates the corresponding firms? characteristics which are proxied by the financial ratios based on quarterly financial statements. According to the results of the study, in which the panel data regression analyses were applied, the idiosyncratic volatility shows a significant downward trend in time. However, the downward trend is determined to weaken in recent years. In addition, the downward trend in the idiosynratic volatility is mostly accounted for by the firm size. Furthermore, the analyses reveal a significant relation between the idiosyncratic volatility and firm age, return on assets, book to market ratio and financial leverage. According to the results of subperiod analyses, however, this relation is found to be inconsistent between time periods.