Türkiye Minuartia L. cinsi, Minuartia seksiyonunun (Caryophyllaceae) taksonomisi
Taxonomy of Turkish genus Minuartia L., section Minuartia L. (Caryophyllaceae)
- Tez No: 317814
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Minuartia L. cinsi, Minuartia seksiyonunun taksonomisi yeniden gözden geçirilmiştir. 2009-2011 yılları arasında yapılan arazi çalışmaları sonucunda 338 farklı adresten Minuartia L. örnekleri toplanmıştır. Ayrıca Türkiye'deki herbaryumlarda bulunan tüm seksiyona ait örnekler ile yurt dışında farklı herbaryumlarda bulunan tip örnekler incelenmiştir. Elde edilen bulgular ilgili literatürlerle mukayese edilmiştir. Çalışma sonucu, Flora of Turkey'de 29 takson ile temsil edilen Minuartia seksiyonu taksonomik açıdan yeniden gözden geçirilmiş ve gerekli düzenlemeler yapılmıştır. Buna göre Türkiye Minuartia seksiyonuna; bilim dünyası için yeni olan 4 tür ve 1 alttür ile Türkiye florası için 2 kayıt olmak üzere toplam 7 takson ilave edilmiştir. Ayrıca Flora of Turkey'de adı geçen 1 ve adı geçmeyen 1 olmak üzere toplam 2 takson sinonim yapılmış, daha önce varyete olarak değerlendirilen 3 takson tür seviyesine çıkarılmış, iki varyete farklı türlerin altına transfer edilmiş ve tür olarak kabul edilen bir takson varyete konumuna düşürülmüştür. Tüm bu katkılar, sonucu seksiyonun toplam takson sayısı 35'e yükselmiştir. Ayrıca, seksiyona ait tüm taksonların yayılış bilgileri güncellenmiş ve endemik veya nadir olanların tehlike kategorileri yeniden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Taxonomy of the Turkey Minuartia section was performed again in this study. Minuartia samples belong to 338 different localization were collected as a result of field studies which implemented between 2009-2011 years. Furthermore, the collected these collected samples and all of the Minuartia section samples in Turkish herbariums were analyzed. The obtained results were compared with the related studies in the literature. Minuartia section which is represented by 29 taxa in Flora of Turkey was revised taxonomically and necessary arrangements were done. Accordingly, a total of seven taxa including four species, one subspecies and two new records for the Flora of Turkey which published in 2011 were added to the section. Further, a total of two taxa that one of them is mentioned in Flora of Turkey were evaluated as synonymous, three taxa which were evaluated as variety before were upgraded to the species level, two taxa which was evaluated as variety under different species was moved to another species and a taxon which was postulated as a species was brought in variety level. As a result of all these contributions number of taxa has increased to thirty five. In addition, spread knowledge of taxa belong to the section has updated and threat categories of endemic or scarce taxons were re-evaluated.