Zaman skalasında ikinci mertebeden dinamik denklemlerin salınımlılık özellikleri
Properties of oscillatory solutions the second order dynamic equations on time scales
  1. Tez No: 317815
  2. Yazar: ONUR SALDIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET TAMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez bir derleme çalışmasıdır.Bu çalışmada zaman skalasında ikinci mertebeden dinamik denklemlerin çözümlerininsalınımlılık özelliği incelendi. ?İncelenen makalelerdeki teknik Riccati dönüşümtekniğidir.Birinci bölümde zaman skalası ile ilgili temel kavram ve teoremlere yer verildi.2. bölümde ikinci mertebeden lineer olmayan gecikmeli dinamik denklem(a(t) (x^? (t) )^? )^?+q(t)f(x(?(t) ) )=0 (1)ele alındı ve bu denklemin salınımlılık özelliğini araştıran sonuçlar incelendi.3.bölümde ise? a(t)?(x^? (t))) ? ^?+p(t)?(x^? (t))+q(t)f(?(x(?(t) ) ) )=0 (2)biçimindeki ikinci mertebeden gecikmeli yarı lineer damping dinamik denklemininsalınımlılık özelliği incelendi.4. bölümde (2) denklemine ilişkin farklı salınımlılık kriterleri ele alındı.Son bölümde dinamik denklemlerin uygulamalarına yer verildi.
Özet (Çeviri)
This thesis is a compilation.In this thesis, property of oscillatory solutions of second order dynamic equations on timescales is studied.The technic employed within the articles examined is Riccati transformation.In the first chapter, the basic concept and theorems concern with time scales are given.In the second chapter, the property of oscillatory solutions to the second order nonlineardelay dynamic equation of the form is shown(a(t) (x^? (t) )^? )^?+q(t)f(x(?(t) ) )=0 .In the third chapter, the property of oscillatory solutions to the second order half-lineardelay dynamic equation of the form is shown? a(t)?(x^? (t))) ? ^?+p(t)?(x^? (t))+q(t)f(?(x(?(t) ) ) )=0In the fourth chapter, oscillatory solutions of equation of the third chapter will show withdifferent theorems.In the final chapter, applications are given about the second order delay dynamic equationson time scales.