Üçlü metalik Sn-Sb-Zn alaşım sisteminde elektrik, mekanik ve kristal yapı özelliklerinin araştırılması
In ternary metallic Sn-Sb-Zn alloys system, investigation of the electric, mechanical and crystal structure properties
  1. Tez No: 317816
  2. Yazar: ALPER TUĞRA ALTINCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BUKET SAATÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Metalurji Mühendisliği, Physics and Physics Engineering, Mechanical Engineering, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tez çalışmasında ilk kez Sn- Sb-Zn üçlü metalik alaşım sisteminin elektriksel iletkenlik ve elektriksel özdirenç ölçümleri dört nokta prob yöntemi kullanılarak elde edildi. Sn-Sb-Zn üçlü metalik alaşımında elektriksel iletkenlik ve elektriksel özdirenç ölçümleri kullanılarak elde edilen Lorentz sayıları, Wiedemann-Franz yasası kullanılarak aynı alaşım sistemi için termal iletkenliğin sıcaklıkla değişimi elde edilmiştir. Elektriksel iletkenlik-sıcaklık değişim grafiğinden yararlanılarak bu alaşım için elektriksel iletkenlik sıcaklık katsayısı, Wiedemann- Franz yasasından elde edilen termal iletkenlik-sıcaklık grafiğinden yararlanılarak da termal iletkenlik sıcaklık katsayısı elde edilmiştir. Ayrıca bu alaşımın ilk kez mekanik özelikleri incelenmiştir. Numunelerin çekme deneyleri 10mm/min hızı kullanılarak elde edilmiştir. Alaşımın Mikrosertlik deneyleri ise 10 gr yük altında gerçekleştirilmiştir. X-ışınları toz difraksiyon desenleri incelenip kristal sistemi, birim hücre parametreleri ( a,b,c ), Miller indisleri ( h,k,l) ve düzlemler arası uzaklık ( d ) değerleri elde edilmiştir. Alaşımların ilk defa mikro yapı özellikleri ve mikroprob analizleri elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this present work, firstly electrical conductivity and electrical resistivity measurements of Sn- Sb- Zn ternary alloy was obtained by using four point probe method. Lorentz numbers, which was obtained by using electrical conductivity and electrical resistivity measurements in Sn- Sb- Zn ternary metallic alloy system, had been obtained the variation with temperature of thermal conductivity for the same alloy system by using Wiedemann- Franz Law. By using graph of the temperature variation of electrical conductivity was obtained the temperature coefficient of electrical conductivity for this alloy; by using temperature graph of thermal conductivity attained Wiedemann- Franz Law was also obtained temperature coefficient of thermal conductivity. In addition, this alloy was considered mechanical properties firstly. Tensile tests of samples were obtained by using 10mm/min speed. Micro hardness tests of the alloy were also carried out under 10 gr load. Values of the crystal system, the unit cell parameters ( a, b, c ), the Miller indices ( h, k, l ) and the distance between the planes ( d ) were obtained by examining X-ray powder diffraction patterns. Firstly micro- structural properties of alloys and microprobe analyzes were obtained.