Bazı bölgelerden izole edilen entomopatojenik nematodların teşhisi ve çam keseböceğine (Thaumetopoea wilkinsoni Tams) karşı biyolojik mücadelede kullanım olanaklarının araştırılması
Isolation and identification of entomopathogenic nematodes from different regions and their use as biological control agent on pine processionary moth (Thaumetopoea wilkinsoni Tams)
  1. Tez No: 317823
  2. Yazar: SALİH KARABÖRKLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN AYVAZ, DOÇ. DR. MİKAİL AKBULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Adana, Osmaniye ve Kahramanmaraş illerinin farklı bölgelerinden toplam 105 adet toprak örneği alınmış ve Galleria mellonella L. larvaları kullanılarak entomopatojenik nematod varlığı açısından değerlendirilmiştir. Toprak örneklerinden 17 tanesinde nematod varlığına rastlanmıştır. Nematod türlerinin teşhisi için izolatların morfolojik ve moleküler karakterizasyonları yapılmıştır. 28S rDNA ve ITS rDNA bölgelerine ait nükleotid dizileri belirlenerek gen bankasındaki diğer dizilerle karşılaştırılmış ve her bir izolat için soy ağacı oluşturulmuştur. Bu izolatların yapılan çalışmalar sonucu Chambersiellidae (Macrolaimus sp.), Steinernematidae (Steinernema intermedium ve Steinernema feltiae), Rhabditidae (Rhabditis terricola ve Mesorhabditis sp.) ve Cephalobidae (Cephalobus sp., Pseudacrobeles sp. ve Acrobeloides sp.) familyalarına ait türler olduğu belirlenmiştir. Yapılan çalışmalar sırasında nematodlarla ilişkili olan fungus türleri de (Malassezia globosa, M. pachydermatis, M. restricta ve Davidiella tassiana) belirlenmiştir. Yapılan yaprak denemelerinde, çam keseböceğinin tırtıllarına S. intermedium ve S. feltiae suşlarından tırtıl başına 100 adet nematod uygulandığında ölüm oranlarının sırasıyla %80 ve %90 olduğu gözlenmiştir. Bu iki suşla yapılan toprak denemelerinde ise cm2'ye 80 adet nematod uygulandığında 4. dönem tırtıllardaki ölüm oranları sırasıyla %30 ve %33 olmuştur. Yaprak denemelerinde R. terricola türüne ait suşlar son dönem tırtıllara tırtıl başına 1000 adet uygulandığında tırtılların yaklaşık %70'inin öldüğü görülmüştür. Toprak denemelerinde ise cm2'ye 160 adet uygulandığında bu oran yaklaşık %20 olarak kaydedilmiştir. Acrobeloides sp. ile yapılan yaprak denemelerinde tırtıl başına 1000 adet nematod uygulandığında tırtılların %87'si ölmüştür. S. intermedium ve S. feltiae türlerinin çam keseböceğinin kontrolünde etkin bir şekilde kullanılabileceği anlaşılmıştır. R. terricola ve Acrobeloides sp. türlerinin ise biyolojik mücadelede kullanılabileceğine yönelik bulgular elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Soil samples (105) were taken from different regions of Adana, Osmaniye and Kahramanmaraş cities and assessed for the presence of entomopathogenic nematod using Galleria mellonella L. larvae. Of all the soil samples tested, 17 were positive for nematodes. Morphological and molecular characterizations of isolates were made for species identification. 28S rDNA and ITS rDNA nucleotide sequences determined and compared with other sequences in gene bank, and a phylogenetic tree were constructed for each isolate. In this study, these isolates were determined as species belonging to Chambersiellidae (Macrolaimus sp.), Steinernematidae (Steinernema intermedium and Steinernema feltiae), Rhabditidae (Rhabditis terricola and Mesorhabditis sp.) and Cephalobidae (Cephalobus sp., Pseudacrobeles sp. and Acrobeloides sp.) families. Nematode related fungal species (Malassezia globosa, M. pachydermatis, M. restricta and Davidiella tassiana) were also determined. Foliar application of S. intermedium S. feltiae (100 dauer juvenile) caused 80% and 90% mortality against pine processionary moth caterpillars, respectively. These two strains caused 30% and 33% mortality on 4th instar caterpillar at soil applications (80DJ/ cm2), respectively. R. terricola strains caused approximately 70% mortality on last instar caterpillar when applied as 1000DJ per caterpillar at the foliar application. The same strains caused approximately 20% mortality on caterpillars in soil applications (160DJ/ cm2). Acrobeloides sp. was applied against caterpillars (1000DJ per caterpillar) and 87% mortality rate was recorded at foliar application. In this study it was shown that S. intermedium and S. feltiae species can be used effectively as biological control agent of pine processionary moth. Also, some findings were obtained about the use of R. terricola and Acrobeloides sp. as biocontrol agent.