Kütahya/Altıntaş ovasındaki büyük toy kuşu (Otis tarda, Linnaeus, 1758)'nın populasyonu üzerine bir çalışma
A study on the population of great bustard (Otis tarda, Linnaeus, 1758) in Altıntaş plain/Kütahya
  1. Tez No: 317867
  2. Yazar: MEHMET MAHİR KARATAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜNAL ÖZELMAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Büyük toy kuşu (Otis tarda), Otididae familyasının Batı Palearktik de bulunan türlerinden en büyük olanıdır ve erkek toy kuşu, uçabilen en ağır kuşlardan biridir. Bu tür, Küresel Tehlikedeki Kuşlar Listesi'nde (IUCN, 2011) Hassas `Vulnerable' ve Bern sözleşmesinde EK-II statüsündedir. Toy kuşunun dünya populasyonu, şu anki tahminlere göre 44.054 ile 57.005 birey arasındadır ve en geniş populasyon İspanya'dadır (% 57-70). Türkiye ise dünya populasyonunun % 1-2' sini barındırmaktadır.Toy kuşu populasyonunun sayımları Mart 2010-Ekim 2011 ve Mart-Mayıs 2012 tarihleri arasında Kütahya ili Altıntaş ilçesinde bulunan Yaban Hayatı Geliştirme Sahası içinde gerçekleştirildi. 3 üreme dönemi, 2 yazlama ve 1 de kışlama dönemi olmak üzere toplamda 20 aylık arazi çalışmaları sonucunda, 1 toplanma (Lek) alanı içinde toplam 8 (2 erkek, 5 dişi ve 1 iki yaşında erkek) birey tespit edildi. Çalışma alanı içinde bu türü tehdit eden faktörler arasında pestisit ve rodentisit kullanımı, elektrik hatları ile çarpışmalar, altyapısal değişikliklerle (anayol ve havaalanı inşaatı) habitat kayıpları-kesikliliği, üreme alanları içindeki insan kaynaklı huzursuzluk ve yasadışı avcılık büyük öneme sahiptir. Bu nedenle, alanda yaşayan ve son derece tehlike altındaki bu populasyonun devamı için acil olarak koruma önlemleri alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The Great Bustard (Otis tarda) is the biggest species in the western Palearctic species of the Otididae and the Male Great Bustard (Otis tarda) is one of the heaviest flying birds. The species is globally threatened species classified as ?Vulnerable? by IUCN (IUCN, 2011) and is listed in the CİTES appendix II. In brief The Great Bustard (Otis tarda) world population is estimated to be 44.054?57.005 individuals in 2010, of which about 57-70% occur in Spain. Turkey occurs only 1-2% of world population.Between March 2010-October 2011 and March-May 2012 censuses of Great Bustards (Otis tarda) population was carried out in Altıntaş Plain Wildlife Development Area, Kütahya, Turkey. The total numbers of birds counted during 3 breeding, 2 summer and 1 wintering period as a result of field survey including a total of 20 months was 8 individuals (2 males, 5 females and 1 second year male) in 1 lek area. In survey area important threats to the population include use of pesticides and rodenticide, collision with power lines, habitat loss through infrastructural changes (construction of a motorway and airway), disturbance in breeding areas and illegal hunting. Therefore, immediate conservation actions are urgently required to save this extremely endangered population from extinction.