Rasyonun hidroksi-selenometiyonın düzeyinin kuzularda büyüme performansı, et kalitesı, doku selenyum içeriği ve glutatyon peroksidaz aktivitesı üzerine etkisi
Effect of dietary levels of hydroxy-selenomethionine ongrowth performance, meat quality, tissue selenium contentand glutathione peroxidase activity in lambs
- Tez No: 919855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HABİP MURUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmanın amacı, yeni bir organik selenyum (Se) kaynağı olan hidroksi-selenometiyoninin (OH-SeMet), kuzularda büyüme performansı, karkas özellikleri, et kalitesi, serum glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktivitesi ile et ve serumdaki Se konsantrasyonları üzerindeki etkilerini sodyum selenit (SS) ile karşılaştırmaktır. Çalışmada, ortalama canlı ağırlıkları 26,96 ± 4,83 kg olan yirmi bir erkek Kıvırcık kuzu, başlangıç canlı ağırlıkları benzer olacak şekilde rastgele üç muamele grubuna ayrılmıştır. Muamele grupları; kuzuların konsantre yemlerine sırasıyla 0,20 mg Se/kg KM düzeyinde SS takviyesi (Kontrol grubu); 0,20 mg Se/kg KM düzeyinde OH-SeMet takviyesi (OH-SeMet-0,20 grubu) ve 0,40 mg Se/kg KM düzeyinde OH-SeMet takviyesi (OH-SeMet-0,40 grubu) şeklinde oluşturuldu. Deneme süresinin sonunda (56 gün) gruplardaki tüm kuzular kesildi ve analiz için doku örnekleri toplandı. Sonuçlar, büyüme performansı, yemden yararlanma oranı, karkas ve et kalitesinin (pH, damlama ve pişirme kayıpları, renk, kesme kuvveti) muamelelerden etkilenmediğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to compare the effects of hydroxy-selenomethionine (OH-SeMet), a novel organic selenium (Se) source, with sodium selenite (SS) on growth performance, carcass characteristics, meat quality, serum glutathione peroxidase (GSH-Px) activity and Se concentrations in meat and serum of lambs. Twenty-one male lambs with an average body weight of 26,96 ± 4,83 kg were randomly divided into three groups with similar initial body weights. The treatment groups were constituted as follows: SS supplementation at 0.20 mg Se/kg DM (Control group), OH-SeMet supplementation at 0.20 mg Se/kg DM (OH-SeMet-0.20 group), and OH-SeMet supplementation at 0.40 mg Se/kg DM (OH-SeMet-0.40 group), respectively. At the conclusion of the experimental period (56 days), all lambs in the groups were slaughtered and tissue samples were collected for analysis. The results demonstrated that growth performance, feed conversion ratio, carcass and meat quality (pH, drip and cooking losses, colour, shear force) were not influenced by the treatments.