Petrography and geochemistry of Ezine ( Çanakkale-Ayvacık ) volkanics
  1. Tez No: 35817
  2. Yazar: BÜLENT TURHANLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN CANDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
oz Çanakkale ili Ayvacık ilçesinin doğusunda, Paşaköy'ün çevresinde yer alan çalışma alanında Paleozoyik yaşlı metaınorfik temel kayaçları ile bunları uyumsuz olarak üstleyen Alt jura yaşlı çakıltaşı-kumtaşı birimi ve yer yer faylı, yer yerde uyumsuz olarak üstleyen Ezine volkanikleri yer alır. Neojen yaşlı sedimanter kayaçlarda ; tüm bu istifi uyumsuz olarak üstler. İnceleme alanında en yaşlı birim olan Paleozoyik yaşlı metamorfik temel kayaçları şişt,kuvarsit mercekleri ve mermerlerden oluşur.Şiştler genelde belirgin şistoziteye sahiptirler. Karakteristik olarak şistlerde kpidoblastik doku gözlenir. Kuvars- muskovit şistlerle başlayan şistlerin istifinde * kalsit miktarım artmasına bağlı olarak kalk şistlere geçilir.Şiştler ve mermerler arasındaki kalk şist düzeylerinin yer alması şişt-mermeı dokanağının geçişli ve uyumlu olduğunu belirtmektedir. Masif gri-beyaz renkli mermer biriminde karakteristik olarak granobiastik doku gözlenmektedir. Alt jura yaşlı çakıltaşı-kumtaşı birimi metamorfik temel kayaçlannı uyumsuz olarak üstler. Birim,temel kayaçlarda türeme bileşenlerden oluşur. Çakıllar, kuvarsit, mermer ve şist çakıllarından oluşur. Kum ve karbonatdan oluşan kırmızımsı renkli ara madde % 15 oranındadır. Ara madde destekli olan çakıltaşları dokusal olgunluğu ortaç ve iyi boylanmalıdır. Ezine volkanikleri; andezit, aglomera ve tüf tipi volkaniklerden oluşur. Ezine volkaniklerinin bir alt üyesi olan Ayvacık volkanikleri ise Ayvacık lavı ve lallardan oluşur. Ayvacık lavı, genel bileşim olarak andezit ( piroksen andezit ve amfibol-andezit ) ve traki andezit bileşimindeki kayaçları içerir. Piroksen andezit ve Amfibol andezit bileşimli kayaçlarda tipik olarak holokristalin porfirik doku gözlenmektedir. Matriks çok küçük mikrolitlerden oluşup kayacın % 25- 40 ' ını oluşturmaktadır. Trakı- andezitlerde ise trakitik doku gözlenir. Volkanik kayaçlann tamamındaThe Ayvacık lahar, which was derived from the Ayvacık volcanics and which formed secondarily, is brownish, reddish is grayish in color. Gravel's are of andesitic composition. This unit composed of to moderately angler, moderately rounded, 0.5-25 cm gravels. The matrix consists of tuff and tuffites. Unconformably overlying all these units is an upper Miocene -Pliocene sedimentary sequence, consisting of a succession of, from bottom to top ; sandstone - conglomerate, claystone - siltstone,tuff - tuffite sequence is generally dirty white, yellowish or beige. As a result of petrochemical examination of the Ayvacık volcanics, the result of major and trace element analyses studied a variety of diagrams has show that the Ayvacık volcanics are generally of andesitic to trachy andesitic composition. In order to determine the characteristics of the Ayvacık volcanic rocks in the study area. The results of the major /md trace element analyses when platted on a variety of diagrams, it has become evident the these volcanic rock have high-K calcalkaline characteristic and are products of crustal, within plate volcanism.
Özet (Çeviri)