MCET metoduyla N-benzil piperidin türevleri tarafından AChE'ın inhibisyonunun 4D QSAR incelenmesi
N-benzyl piperidyne derivatives by the method of MCET 4D QSAR study the inhibition of the AChE
- Tez No: 317944
- Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada Moleküler Konformer Elektron Topolojik (MCET) metod kullanılarak çoklu sübstitüentli N-benzilpiperidinin 66 türevinden oluşan seri için biyolojik aktiviteyi tahmin etme ve farmakofor (Pha), aktiviteyi artırıcı grup (AG) ve azaltıcı gruptan (APS) oluşan biyoyapıyı ortaya çıkarma amaçlanmıştır. MCET'in kabul edilmesi ve başarısı dört boyutlu yapı aktivite ilişkisini tarif etmek ve optimize edilen aktiviteler için yapısal düzenlemeleri tahmin etmek üzere bu seri içinde yöntemin kullanılmasına bağlanmıştır. Bu metot hem N-benzilpiperidinin biyolojik etkileşmesinin modelinin anlaşılması için hem de onların aktivitelerini tahmin etme için önemli avantaj sağlar. Bileşiklerin konformerlerinin çakıştırılmasıyla bütün çiftler arasındaki benzerlik indisli bir matristen, Pha (C2, C4, N2 ve C6) özel atomlu bir grup olarak verilmiş geometrik bir düzenlem içinde belirlenmiştir. Pha tam olarak üst üste çakıştırıldıktan sonra C9, C1, C14 ve N3 den oluşan AG ve APS inceleme altındaki bileşikler için biyoaktivitenin nicel bir formül içinde kimyasal fonksiyonların geometrik bir düzenlemesi olarak üretilmiştir. Bu seri için birbirine bağımlı olarak korelasyon katsayısı (R2)=0.679 , Q2external =0.614 standart hata (se) =0.60 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed that predicting the biological activity for a series of 66 derivates of multisubstituted N-benzylpiperidyne using ?Molecular Conformer Electron Topological (MCET ) Method and revealing biostructure consist of the pharmacophere (Pha), the auxiliary groups (AG) and anti-pharmacophere shielding (APS) groups. The success and the acceptance of MCET are attested to in this series using the procedure to describe four-dimensional structure?activity relationships and to predict structural modifications for optimizing activities. This method offers a significant advance both for understanding of the model of biological interaction of the N-benzylpiperidyne and for predicting their activity. From a matrix of the similarity indices between all pairs by superimposing the conformers of the compounds, Pha is defined as a group of specific atoms (C2, C4, N2 and C6) in a given geometric arrangement. After Pha is aligned, AG and APS consists of C9, C1, C14 and N3 are generated as a geometric arrangement of chemical functions in a quantitative formula of bioactivity for understudy compounds. The values of standard error (se) = 0,60 and correlation coefficient (R2) = 0,679 Q2external = 0,614 are respectively found for this series.