Östrojen bağımlı meme kanserine karşı güçlü aromataz inhibitörleri olarak flavonoidlerin MCET metoduyla 4D-QSAR incelenmesi
4D-QSAR investigation with flavonoid MCET method as powerful aromataz inhibites against estrogen-dependent breast cancer
  1. Tez No: 484395
  2. Yazar: DİLEK ŞEYMA KIZILCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Aromataz inhibitörleri (AIs), östrojen-bağımlı meme kanserine (EDBC) karşı antikanser ajanların tedavi edici bir sınıfını temsil eder. EDBC için, östrojen biyosentezinin son adımını katalizleyen aromataz anahtar bir enzimdir. EDBC'e karşı ilaç olarak flavonoidler gibi doğal yolla kendiliğinden oluşan bileşiklerin sentetik olanlara kıyaslandığı zaman daha az toksik etkileri yüzünden tanınması ve geliştirilmesi istenmektedir. Moleküllerin konformasyonları için gerekli kuantum kimyasal hesaplamaları, Spartan içinde 6-31G setlerindeki Hartree-Fock hesaplaması yardımıyla yapıldı. Elektron topolojik matris programı (ETMP) kullanılarak moleküllerin bu konformasyonları ETM'e dönüştürüldü.“Moleküler konformasyon elektron topolojik”(MCET) programı kullanılarak 45 adet AIs'nin biyoaktif deneysel verileri işletilerek dört boyutlu nicel yapı aktivite ilişkisinde (4D-QSAR) q2 ve r2 değerleri sırasıyla 0.844 ve 0.667 olarak bulunmuştur. Özellikle, sert-yumuşak asit/baz (HSAB) parametrelerindeki değişikliklere göre moleküler yapı ve aktivite arasında bir ilişki kurmak için teorik bir formülasyon geliştirilmesine özel önem verildi.
Özet (Çeviri)
Aromatase inhibitors (AIs) represent a promising therapeutic class of anticancer agents against the estrogen-dependent breast cancer (EDBC). Aromatase, catalyzing final step of estrogen biosynthesis, is a key enzyme for EDBC. Identification and development of naturally occurring compounds, such as flavonoids, as drugs against EDBC is in demand due to their lesser toxicity when compared to those of synthetic ones. The required quantum-chemical calculations for conformations of molecules were derived from Hartree-Fock calculation at the 6-31G basis set in the Spartan. With the electron topological matrix program (ETMP), these conformational values of the molecules are converted into ETM. Using molecular conformation electron topologic (MCET) program, the bioactive experimental data of 45 AIs were run and the q2 and r2 values in four dimension quantitative structure-activity relationship (4D-QSAR) were found to be 0.844 and 0.667, respectively. In particular, special attention was focused on the development of a theoretical formulation to establish a relation between the molecular structure and activity with respect to the changes in the Hard-soft acid/base (HSAB) parameters.