Bazı metal ve ametal bileşikleri içeren doymamış polyesterlerin incelenmesi
Investigation of unsaturated polyesters containing some metal and ametal compounds
- Tez No: 579210
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Doymamış polyester reçineler; doymuş ve doymamış dikarboksilik asitlerden veya bunların ikili alkol barındıran anhidritlerinden oluşmuş polikondenzasyon ürünleridir. Reaksiyon başlatıcılar (örneğin, peroksitler) ve hızlandırıcılar kullanılarak serbest radikal polimerizasyonuyla kürlenirler. Polyester zincirinin çift bağları, kopolimerize edilebilir çözücü monomerinin çift bağıyla reaksiyona girer. En önemli dikarboksilik asitler; maleik anhidrit, fumarik asit ve tereftalik asittir. En sık kullanılan dioller, 1,2-propandiol, etilen glikol, dietilen glikol ve neopentil glikoldür. lCam lifi ile güçlendirilmiş doymamış polyester reçinelerden yapılan ürünler; iyi mekanik özellikleri, düşük yoğunlukları, kimyasallara karşı direnci ve mükemmel yüzey kalitesi ile ayırt edilir.Son dönemde kompozit malzemelerin, mekanik, elektrik ve yangından korunma özelliklerinde farklı gereksinimler ortaya çıktı. Özellikle demiryolu araçları sektöründe, alev dayanım gereksinimleri gündemde olan konulardan bir tanesidir. Alev geciktiriciler, malzemenin tutuşmaya daha dayanıklı olmaları için yanıcı maddelere eklenen kimyasallardır. Alev geciktirici malzeme veya bitişik bir malzeme tutuşmuşsa alev geciktirici yanmayı yavaşlatır ve yangının diğer maddelere yayılmasını önler.“Alev geciktirici”terimi kimyasal bir sınıfı değil, bir işlevi tanımlar. Bu amaç için kullanılan çok çeşitli kimyasallar vardır. Yangına karşı emniyetli hale getirilecek olan malzemeler ve ürünlerin doğadaki kompozisyonları çok farklıdır. Örneğin, plastikler çeşitli mekanik ve kimyasal özelliklere sahiptir ve yanma davranışında farklılık gösterir. Özelliklerini korumak ve aleve dayanıklı hale gelmesi için uygun alev geciktiricilerle eşleştirilmeleri gerekir. Bu nedenle, plastik, köpük ve elyaf yalıtım malzemeleri, mobilyadaki köpükler, şilteler, ahşap ürünler, doğal ve insan yapımı tekstiller de dahil olmak üzere bir çok ürün için alev geciktiriciler gereklidir.
Özet (Çeviri)
Unsaturated polyester resins are polycondensation products, formed from saturated and unsaturated dicarboxylic acids or their anhydrides containing double alcohol. They are cured by free radical polymerization using reaction initiators (eg, peroxides) and accelerators. The double bonds of the polyester chain react with the double bond of the copolymerizable solvent monomer. The most important dicarboxylic acids are; maleic anhydride, fumaric acid and terephthalic acid. The most commonly used diol is 1,2-propanediol, among others, ethylene glycol, diethylene glycol and neopentyl glycol. Unsaturated polyester resins are generally used with industrial fibers. Products, made of glass fiber-reinforced unsaturated polyester resins are distinguished from other conventional materials by their good mechanical properties, low density, resistance to chemicals and excellent surface quality. With such features and favorable price advantage, it has been rapidly becoming preferred in railway vehicles, buildings and aviation applications. Depending on the application sector, different requirements for mechanical, electrical and fire protection properties have emerged. Especially in the railway vehicles sector, fire protection requirements have been on the agenda recently. Flame retardants are chemicals added to flammable materials such as polyester to be more resistant to ignition. It is designed to minimize the risk of fire in contact with a small heat source such as a cigarette, candle or electrical fault. If the flame retardant material or an adjacent material is ignited, the flame retardant slows the combustion and prevents the fire from spreading to other substances. Since the term ır flame retardant kim defines a function not a chemical class, there are a wide variety of chemicals used for this purpose. They are usually applied in combination. The variety / combination of these products is necessary because the materials and products to be made safe from fire are very different in nature and composition. For example, plastics have a wide variety of mechanical and chemical properties and differ in combustion behavior. Therefore, they must be matched with suitable flame retardants to protect the key material functions. Therefore, flame retardants; A wide range of products, including plastic, foam and fiber insulation materials, foams, mattresses, wood products, natural and man-made textiles, are required to ensure fire safety. These materials are e.g. used in parts of electrical equipment, cars, airplanes and construction components