Çok kriterli ABC stok sınıflandırma problemi için yeni bir yaklaşım
A new algorithm for multi-criteria ABC inventory classification problem
  1. Tez No: 317983
  2. Yazar: BAHAR AKYOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BANU SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada çok kriterli ABC stok sınıflandırma problemi için yeni bir sıralı sınıflandırma yaklaşımı geliştirilmiştir. ABC analizi stok sınıflandırma amaçlı kullanılan klasik yöntemlerden bir tanesidir. Ancak sadece ?yıllık kullanım oranı? kriterine göre stokları sınıflandırmayı amaçlamaktadır. Son yıllarda yapılan çalışmaların sonuçlarına göre, stoklar sınıflandırılırken birden fazla kriterin dikkate alınması gereği doğmuştur. Bu da problemi çok kriterli ABC stok sınıflandırma problemi olarak ele almayı gerektirmektedir. Bu çalışmada geliştirdiğimiz yöntem veri zarflama analizi temelli bir yaklaşımdır. İlk aşamada, karar verici(ler)den bazı stok kalemlerini uygun olan sınıflara ataması istenmektedir. Bu kalemler referans alınarak ve bir LP modeli çözülerek diğer kalemlerin sınıfları belirlenmektedir. Geliştirilen yöntem literatürde mevcut olan test verisi kullanılarak diğer yöntemler ile karşılaştırılmıştır ve bir yatak üretim fabrikasının hammadde stok kalemleri kullanılarak bir gerçek hayat uygulaması yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, we develop a new approach for multi-criteria ABC inventory classification problem. ABC analysis is one of the classical methods used for inventory classification. However, it aims to classify the inventory based on only ?annual usage rate? criterion. According to the results of current studies, it may be necessary to consider more than one criterion while classifying inventory. So, this requires to evaluate the problem as multi-criteria ABC inventory classification problem. The method developed in this study is based on data envelopment analysis. At initial stage, the DM(s) are requested to classify some inventory items into appropriate classes. We determine the classes of other inventory items by using these references. We compared the results of our algorithm with the results of other methods by using the test data given in the literature, and as a real life application we applied the proposed approach to the raw material inventory units of a mattress manufacturing factory.