Ankara eski Altındağ yerleşim bölgesinde mekansal ayrışma
Spatial segregation in Ankara old Altındağ settlement
  1. Tez No: 317987
  2. Yazar: YASİN BEKTAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEYHAN YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Türkiye'de özellikle 1950'li yıllardan sonra, büyük kentlerimize doğru başlayan büyük ölçekli göçler, kentlerin göçe hazırlıklı olmaması nedeniyle, mekansal ve toplumsal boyutta birçok sorunu beraberinde getirmiştir. Özellikle, kırdan kente göç eden nüfus kitlelerinin bu sorunlara bağlı olarak kentle bütünleşemedikleri görülmüştür. Kente enformel kanallarla yerleşen bu gruplar, zamanla kent bütününde sosyal ve ekonomik boyutta farklılaşmaktadır. Büyük kentlerde, büyük ölçekli göçün yerleşme biçiminin oluşturduğu kentsel sorunlar, sosyo-ekonomik farklılıklar ve göç niteliğinin değişmesi mekansal ayrışmayı yaratmaktadır. Kentlerdeki kaynakların kıtlığı ve yerel üstü kurumların, kentin formel kesimlere yaptığı uygulamalar, kent bütününde kentsel eşitsizliği oluşturmuş ve ayrışmayı daha da hızlandırmıştır.Bu çalışma; enformel gelişim gösteren Ankara Eski-Altındağ bölgesinde göç hareketleri sonucunda oluşan sosyal, ekonomik ve mekansal eşitsizliklerle ortaya çıkan ayrışmalar üzerinde odaklanmayı amaçlamaktadır. Çalışmada mekansal ayrışma, fiziksel ve toplumsal boyut olmak üzere iki düzlemde incelenmiştir. Çalışma kapsamında araştırma alanına ilişkin nicel ve nitel verilerin yanı sıra, yerel ve yerelüstü düzlemde derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Bu yönteme bağlı olarak, bölgede ayrışmayı ortaya çıkaran nedenlerin belirlenmesi sağlanmıştır. Çalışmanın sonuç bölümünde ise mekansal ayrışma sorununun çözümüne ilişkin öneriler; ?bölgede kentsel eşitsizliklerin giderilmesi? ve ?temsili bir planlama anlayışından katılımcı bir planlama yaklaşıma geçilmesi gerekliliği? şeklinde verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Large scale migrations towards large cities that started in Turkey especially after the 1950s have brought along many spatial and social problems. It is seen that especially the massive population migrating from rural areas to cities cannot be integrated with the city completely, due to those problems. These groups, which settle in the city through informal channels, differentiate in social and economic dimension throughout the city in the course of time. Urban problems caused by the settlement pattern of the large scale migration in large cities, socio-economic differences and the change of migration quality constitute the spatial divergence. The scarcity of sources in cities and applications performed by upper local institutions on the formal section of the city have created urban inequality throughout the city and accelerated the divergence even further.This study aims to focus on divergences, which are constituted as a result of the migration movements and caused by social, economic and spatial inequalities on the area of Ankara Eski-Altındağ that shows an informal development. Within the scope of this objective, it examined the spatial segregation in two stages as physical and social manner by quantitative and qualitative data. The spatial segregation in Eski Altındağ was followed profoundly in two stages as local plane and supra-local plane, with the help of interviews. Factors leading to segregation in the region were able to be determined by taking this method as basis. In the conclusion part, proposals were put forward for the solution of the spatial segregation problem as follows: ?eliminating the urban inequalities in the region? and ?the necessity of switching to a participatory planning approach from a respresentative planning approach?.