Farklı yakıtlar kullanılan buji ateşlemeli bir motorda ateşleme avansının ve sıkıştırma oranının motor performansına ve egzoz emisyonlarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect to engine performance and exhaust emission of ignition timing and compression ratio in a spark ignition engine used by different fuels
  1. Tez No: 317986
  2. Yazar: MEHMET BAYRAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELAHADDİN ORHAN AKANSU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, buji ateşlemeli tek silindirli, karbüratörlü bir motorda benzin, CH4/H2 karışımları (70/30) ve LPG (C4H10/ C3H8, 70/30) yakıtlarının motor performans ve emisyon değişimleri incelenmiştir. Çalışmada ilk olarak; tam gazda, benzin ve LPG yakıtları, 8.0:1 ve 9.5:1 sıkıştırma oranlarında, 14, 20, 25, 30, 35 derece üst ölü noktadan önce (ÜÖNÖ) ateşleme avanslarında ve 1600-3600 d/d(devir/dakika) arasında yapılmıştır. İkinci olarak sıkıştırma oranı 8.0:1, sabit yük altında, 1400 d/d'da, 0.8-1.5 hava fazlalık katsayısı aralığında ve 14, 20, 25, 30, 35 ÜÖNÖ ateşleme avanslarında incelenmiştir. Sıkıştırma oranının artması ile ısıl verimde ve NO emisyon değerlerinde artış görülmüştür. Deney sonuçlarında HC, CO emisyon değerleri LPG yakıtında benzine göre daha düşük elde edilmiştir. NO emisyon değerleri LPG yakıtında benzene göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Isıl verimin değeri benzin için LPG'den bir miktar daha yüksek olduğu gözlenmiştir. Sabit devir ve yükte yapılan deneylerde, CH4/H2 karışımı yakıtında elde edilen ısıl verim LPG yakıtından elde edilen ısıl verimden bir miktar yüksek elde edilmiştir. CH4/H2 ve LPG yakıtları için en yüksek ısıl verim sırası ile 14 KMA'da ve HFK1.15'de ve 25 KMA'da ve HFK 1.25'de elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of using Gasoline, CH4/H2 mixtures (70/30) and LPG (C4H10 / C3H8, 70/30) fuels to the engine performance and emission changes in a single-cylinder spark ignition engine with carburetor were investigated. At first, tests were made with Gasoline and LPG fuels, in 1600 and 3600 rpm, with the ignition advance 14, 20, 25, 30, 35 degrees before top dead center (BTDC) and the compression ratio to 8.0:1 and 9.5:1 with wide open throttle. Secondly, experiments were made under constant load at 1400 rpm with 8.0:1 compression ratio, 0.8-1.5 EAR and 14, 25, 30, 35 degrees BTDC. By increasing the compression ratio, thermal efficiency and NO emission values also increased. Test results showed that LPG fuel?s HC, CO emission rates were lower than Gasoline fuel. NO emission values of LPG fuel were higher than benzene. Thermal efficiency value for Gasoline was slightly higher than LPG. Results of tests made under constant load and revolution showed that the thermal efficiency obtained form H2/CH4 mixture was slightly higher than LPG fuel?s thermal efficiency. Maximum thermal efficiency attained at 14 CA and 1.15 EAR for H2/CH4 mixture, and 25 CA and 1.25 EAR for LPG.