Gladiçya meyvesinin yaş şeker pancarı posası silajında kullanımı
The use of honey locust (Gleditsia triacanthos) pods as a silage additve for sugar beet pulp
  1. Tez No: 318065
  2. Yazar: ÇAĞRI ÖZGÜR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ADEM KAMALAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, suda çözünür karbonhidrat ve tanen bakımından zengin Gladiçya (Gleditsia triacanthos) meyvesi, şeker pancarı posası silajı yapımında katkı maddesi olarak kullanım olanakları araştırılmıştır. Gladiçya meyvesi, oluşan şeker pancarı silajların kompozisyonuna, yem tüketimine önemli derecede etki etmiştir. Gladiçya meyvesinin katılma oranına bağlı olarak oluşan şeker pancar posası silajların kuru madde, yağ içeriği, ham protein, kül, ADF içeriklerini, Fleig skorunu ve yem tüketimini yükseltirken, NDF içeriğinde azalma ve aerobik stabilitesini kötüleştirmiş fakat, fermantasyon parametrelerine, kuru madde sindirim derecesi, organik madde sindirim derecesi, metabolik enerji ve kuru madde ve ham proteinin rumende parçalanması üzerinde fazla bir etki yapmamıştır. Oluşan şeker pancarı posası silajlarının kuru madde içerikleri %17.87 ile 24.06 arasında değişmiştir. Oluşan şeker pancarı posası silajlarının ADF içerikleri ise %25.65 ile 35.24 arasında değişmiştir. Oluşan şeker pancarı posası silajlarının serbest yem tüketimleri 792.49 g ile 1306.9 g arasında değişmiştir. En yüksek kuru madde, ADF ve gönüllü yem tüketimi şeker pancarı posasına %9 oranında gladiçya meyvesi katıldığında elde edilmiştir. Bir birim gladiçya meyvesinin katılmasıyla birlikte yaş şeker pancarı posası silajının kuru madde, ADF içerikleri ve yem tüketiminde yaklaşık olarak sırasıyla 0.684, 1.152 ve 50.045 birimlik bir artışlar meydana gelmiştir. Yaş şeker pancarı posası silajının kuru madde içeriği ve yem tüketimi göz önüne alındığında, düşük kuru madde içerikli yaş şeker pancarına %9 kadar gladiçya meyvesi katılması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
In the current study honey locust (Gleditsia triacanthos) pods which is rich in water soluble carbohydrate and tannin, was used as a silage additive for sugar beet pulp. Honey locust pods had a significant effect on the chemical composition and voluntary feed intake. Although inclusion of honey locust pods increased the dry matter, ether extract, crude protein, ash, ADF contents, Fleigh score, and feed intake of the resultant sugar beet pulp silages, inclusion of honey locust pods reduced the NDF and aerobic stability of the resultant sugar beet pulp silages.The dry matter contents of the resultant sugar beet pulp silages ranged from %17.87 to 24.06. The ADF contents of the resultant sugar beet pulp silages ranged from %25.65 to 35.24. The voluntary feed intake of the resultant sugar beet pulp silages ranged from 792.49 to 1306.9 g. The highest dry matter, ADF contents and voluntary feed intakes of sugar beet pulp silage were obtained when %9 of honey locust pods was included during ensiling. The mean increase in dry matter, ADF contents and voluntary feed intake of sugar beet pulp were 0.684, 1.152 and 50.045 units per unit honey locust pods inclusion respectively. On the other hand inclusion of honey locust pods had no considerable effect on in vivo dry matter digestibility, in vitro organic matter digestibility, metabolisable energy and dry matter and crude protein degradability of the resultant sugar beet pulp silages. Based on the dry matter content and voluntary feed intake, it was recommended that honey locust pods can be included up to %9 into sugar beet pulp during ensiling