Gladiçya meyvesinin kuzu rasyonlarına ilavesinin metabolik enerji içeriğine ve metan üretimine etkisinin in vitro gaz üretim tekniğiyle belirlenmesi
Determination of the effect of the addition of gladicia fruits to lamb rations on metabolic energy content and methane production by in vitro gas production technique
- Tez No: 864455
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM KAMALAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu araştırmada kuzu rasyonlarına arpa tanesi yerine Gladiçya meyvesi (Gleditcia triacanthos) %0, 10, 20 ve 30 oranlarında izokalorik ve izonitrojenik olarak ikame edilmesiyle gaz üretimine, metan üretimine, metabolik enerji değerlerine (ME) ve organik madde sindirim derecelerine (OMSD) etkisi in vitro gaz üretim tekniğiyle belirlenmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the effects of replacing barley grain with gleditsia fruit (Gleditcia triacanthos) at 0%, 10%, 20%, and 30% levels in isocaloric and isonitrogenous ratios on gas production, methane production, metabolic energy (ME) values, and organic matter digestibility (OMD) values of lamb rations using in vitro gas production technique.