Çağlayancerit (Kahramanmaraş) batısının tektono-stratigrafisi ve yapısal evrimi
The tectono-stratigraphy and structural evolution of western part of Çağlayancerit area (Kahramanmaraş)
  1. Tez No: 318089
  2. Yazar: CİHAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİCAN KOP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
İnceleme alanı, Arabistan levhasının kuzey ucundaki Miyosen yaşlı otokton birimlerle; daha kuzeydeki allokton birimlerin yan yana geldiği önemli bir bölge olduğundan detaylı çalışmalara ihtiyaç duyulduğu düşünülmektedir.Yapılan bu çalışma ile inceleme alanının stratigrafik ve tektonik konumu ile ilgili olarak önemli bulgular elde edilmiştirİnceleme alanı, yapısal yönden incelendiğinde, bölgenin yapısal karakterinin kuzeyden güneye farklı nitelikler sunduğu görülmektedir. Bu farklılıklar; birimlerin istifsel diziliminde, fasiyes özelliklerinde ve dokanak ilişkilerinde görülmektedir. Bölge tektoniğinin daha iyi anlaşılabilmesi için karmaşık yapı unsurlarının geliştiği inceleme alanı Allokton Birimler ve Göreceli Otokton Birimler olmak üzere iki ana gruba ayrılmıştır. Allokton Birimler de Kenet Kuşağı ve Malatya Metamorfitleri adı altında tekrar iki gruba ayrılmıştır.İnceleme alanının en yaşlı birimini allokton konumlu Malatya Metamorfitleri oluşturmaktadır. Paleozoyik-Mesozoyik yaş aralığında birimlerin bulunduğu bu kayaç toplulukları kendi içlerinde üç tektonik dilime ayrılmştır. Bu dilimler tabandan tavana doğru sırası ile Berit Metaofiyoliti, Ziyaret Tepe ve Kaleköy Tektonik Dilimleri şeklinde ilk kez bu çalışmada tanımlanmıştır.Çalışma alanının Cemal dere (E2) ve Ziyaret tepe (I1) arasında kalan bölgesinde, Malatya Metamorfitlerine ait ve bu çalışmada Ziyaret Tepe Tektonik Dilimi olarak adlandırılan litostratigrafik birimlerin yüzeylemeleri içerisinde yaklaşık KD-GB uzanımlı sol yönlü doğrultu atımlı bir fay gözlenmiştir.Malatya Metamorfitlerinin yüzeylediği bölgenin hemen güneyinde, bu çalışmada Kenet Kuşağı olarak isimlendirilen şaryaj cephesinde farklı kayaç gruplarını ekaylı bir yapı oluşturacak şekilde dilimlendikleri gözlenmiştir.Kenet Kuşağının hemen güneyinde bulunan alanda doğu-batı uzanımlı bir ana fay boyunca Lice ve Bulgurkaya formasyonlarının karşı karşıya geldiği gözlenmektedir. Tanımlanan fay aynı zamanda bu çalışmada Kenet Kuşağı ve Göreceli Otokton Birimler olarak tanıtılan kuşaklar arasındaki sınırı da oluşturmaktadır.İnceleme alanının güney bölgelerinde ise Göreceli Otokton Birimleri yer almaktadır. Bu çalışmada tabanda Odunsala ve üzerinde ise Ahırdağı olmak üzere iki tektonik dilim şeklinde tanımlanmıştır. Bu iki tektonik dilim Eosen-Üst Miyosen yaş aralığındaki birimlerle temsil edilmektedir. İnceleme alanında en genç çökelim ise Kuvaterner yaşlı yamaç molozu ve alüvyonlarla temsil edilmektedir.Bölgenin geçirmiş olduğu deformasyonlar açısından Üst Kretase, Eosen ve Miyosen dönemlerinde bölgenin yoğun deformasyonlar etkisinde kaldığı, ancak inceleme alanında yüzeyleyen kayaç toplulukları içerisinde daha çok Miyosen dönemine ilişkin deformasyonun izlerinin gözlendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The study area is an important area that is considered the need for detailed studies because units at the north of Arabian plate Miocene autochthonous units, side by side with the more northerly of AllochthonousThe area of this study is obtained with respect to significant results of Stratigraphic and tectonic setting.The study area analyzed in terms of structural, structural character of the region are offered by different characteristics from north to south. These differences sequence of units, facies observed properties and boundary relations. Regional tectonics of the study area to develop a better understanding of the elements of the complex structure and a relatively autochthonous Allochthonous Units two main groups. Allochthonous units are divided into Suture Zone and Malatya Metamorphîtes again.The oldest unit in the study area are allochthonous Malatya Metamorphites. This is where the between the ages of Paleozoic-Mesozoic rock units are divided into three tectonic slices. These slices from bottom to top, respectively, Berit metaophiolite, Ziyaret Tepe and Kaleköy Tectonic Zones are firstly defined in this study.The area between the Cemal stream (E2) and Ziyaret Tepe (I1) in the rest of the Malatya metamorphic rocks, and in this study of the lithostratigraphic units are referred to as Ziyaret Tepe Tectonic Slices in the NE-SW trending left-lateral strike-slip fault is observed.Just south of the region exposed in Malatya Metamorphites, overthrust nappe in this study called Suture Zone, so as to form an imbricate structure in different rock groups were observed.İn just south the area of Suture Zone of the main east-west trending fault has been observed that during the face of Lice and Bulgurkaya formations. As defined Suture Zone in this study as well as the Relatively Autochthonous Units are introduced as the boundary between the generations by this fault.In the southern parts of the study area is located in a relatively autochthonous units. In this study, on the base of the Ahırdağı and Odunsala is defined as two tectonic slices. Quaternary aged slope sediments and alluviums represent the youngest sediments of the area.Deformations of the region for the upper Cretaceous, Eocene and Miocene periods of intense deformation of the region remained under the influence, but more in the study area, outcropping rock assemblages observed in the traces of deformation can be said of the Miocene period.