Havalimanlarında yolcu bagaj ve kargolarının boyut hacim ve ağırlık ölçümlerinin RGB-D kamera ve yük hücresi (loadcell) kullanılarak tespiti
The determination of the measurement of dimension, volume and weight of passenger luggages using RGB-D camera and loadcell at the airports
- Tez No: 390695
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAVAŞ DİLİBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Mechatronics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gedik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekatronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Son yirmi yıl içerisinde nesnelerin boyut ve hacimlerinin temassız olarak ölçülmesi giderek önem kazanmıştır. RGB-D sensörler, kameralar görüntü işleme yazılımları ve görüntü işleme API' leri sayesinde bu alanda çalışma yapan araştırmacı sayısı artmıştır. Hava limanlarında hız ve kaliteli hizmet iki önemli parametredir. Hava limanına ilk girişte uçağa biniş öncesinde bagaj ve kargolarının boyut ve hacimlerinin ölçülmesi hali hazırda kullanılan teknikle oldukça fazla zaman almaktadır. Bu durum çoğu zaman gecikmelere veya yolcuların uçuşu kaçırmasına neden olmaktadır. Bu çalışmada RGB-D kamera kullanılarak yolculara ait bagaj ve kargoların boyut ve hacim ölçümü amaçlanmıştır. Aynı zamanda ağırlıklarının ölçümü yük hücresi vasıtası ile sağlanmıştır. Daha sonra bütün bu ölçülen değerler hazırlanan MATLAB GUI ara yüzünde aynı anda gösterilmiştir. Yukarıda bahsedilen bu yeni ölçüm tekniği ile hava limanına gelen yolcular bagaj ve kargolarını bir konveyör üzerine koyarak boyut hacim ve ağırlık bilgilerini kolayca görebilmektedir. Bagaj veya kargo üzerine eklenen barkod etiketi sayesinde bütün bu bilgiler, bagaj ve kargoya ait fotoğrafla birlikte veri tabanına kolayca kaydedilmektedir. Bu sayede kargo ve bagajların karışması veya kaybolması durumunda veri tabanına kayıtlı bu bilgiler kullanılabilecektir.
Özet (Çeviri)
Contactless measurement of the size and volume of any object has been becoming significantly important in the last twenty years. The number of researchers who work on this field has been increasing thanks to the RGB-D sensors, cameras, image processing softwares and image processing APIs. Speed and quality are two important parameters at the airports. During the check-in process, the measurement of size and volume of the luggage and cargo packages takes too much time in the present conventional technique due to the fact that this kind of situation sometimes causes delays or misses of flight for the passengers. In this study, we aimed at obtaining 3D object image by means of RGB-D camera based image analysis techniques estimating the real size and volume of the object. The measurement of the weight of object was conducted using loadcell sensor. Additionally, the barcode label of the object was read using a barcod reader instrument. Later, all these data was demonstrated in a MATLAB GUI interface simultaneously. Using above-mentioned new measurement technique, the passengers who started the check-in process will easily read the size, volume and weight of their hand luggage after putting them onto the conveyor. The attached barcode label will also give detailed information about the luggage. These data will be saved in the system database for further cases such as loses, breaks etc.