Mangan (III) asetat eşliğinde 1,3-dikarbonil bileşiklerinin siklik alkenlere katılma reaksiyonları
Manganese(III)-mediated oxidative free- radical addition of 1,3-dikarbonyl compounds to cyclic alkenes
- Tez No: 318121
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RAŞİT ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışma kapsamında Mn(III)asetat eşliğinde 1,3-dikarbonil bileşiklerinin siklikalkene katılma reaksiyonları gerçekleştirilmiştir.Siklohekzenin 1,3-siklohekzadion ile siklopentenin 1,3-siklohekzadion ve meldrumasiti ile reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Ürünler ayrı ayrı izole edilememiş olup,izomer bir şekilde elde edilmiştir.Siklohekzen ve siklopentenin 1,3-siklohekzadion ile reaksiyonu neticesinde allilik vekondenzasyon ürünleri oluşmuştur. Siklopentenin meldrum asiti ile reaksiyonusonucunda da katılmanın olduğu ve ikinci oksidasyonun gerçekleştiği kondenzasyonürünü elde edilmiştir. Elde edilen ürünler NMR ve GC-MS yöntemleri ileaydınlatılmıştır.Reaksiyonlar sonucunda 1,3-dikarbonil bileşiklerinin siklik alkenlere katılmasındakatılmanın olduğu ancak halkalaşmanın olmadığı görülmektir. Oluşan radikalinkarbokatyona yükseltgenemediği ve neticesinde allilik veya kondenzasyonürünlerinin oluştuğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study addition reaction of 1,3-dicarbonyl compounds to cyclic alkenesperformed in the presence of Mn(III)acetate.Cyclohexane reacted with 1,3-cyclohexadione and cyclopentene reacted with 1,3-cyclohexadione and Meldrum?s acid. The products have not been isolated separatelyso an isomer mixture obtained.Allylic and condensation products have been consist by the reaction of cyclohexeneand cyclopentene with 1,3-cyclohexadione. The addition was occurred by thereaction of cyclopentene with Meldrum?s acid and also condensation productsobtained after second oxidation take place. Obtained products determined by NMRand GC-MS analysis.As a result of these reactions while the addition of 1,3-dicarbonyl compounds tocyclic alkenes, the radical which occurs on the alkene can't be oxidized tocarbocation as a result of this allylic and condensation products were formed.