Mangan(III)asetat eşliğinde bazı siklik 1,3-dikarbonil bileşiklerinin norbornadien ve norbornene katılma reaksiyonları
Manganese(III)acetate mediated addition reactions of some cyclic 1,3-dicarbonyl compounds to norbornadiene and norbornene
  1. Tez No: 760392
  2. Yazar: AYŞEGÜL CELBİŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAŞİT ÇALIŞKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mn(III)asetat oksidasyonunda alkenler ile 1,3-dikarbonil bileşiklerinin reaksiyonlarında genellikle dihidrofuranlar oluşmaktadır. Bu çalışmada ise 1,3-dikarbonil bileşiklerinin 5 pozisyonundaki sübstitüentin reaksiyon mekanizmasına etkisi araştırıldı. Mn(III)asetat oksidasyonu 50 yıldır tartışmalı bir konudur. Özellikle birinci oksidasyonun sonucunda oluşan radikalin alkene katılması ile elde edilen radikalin yükseltgenmesi mi yoksa halkalaşması mı önce olmaktadır? sorunu tartışılmaktadır. Mn(III)asetat eşliğinde 5-metilsiklohekzan-1,3-dion ve 5-fenilsiklohekzan-1,3-dionun, norbornadien ve norbornene katılma reaksiyonları araştırılmıştır. Reaksiyonlar sonucunda dihidrofuranlar ve piran türevlerinin oluştuğu gözlendi. Norbornadiene katılma reaksiyonlarında dihidrofuran türevlerinin yanısıra piran türevlerinin de oluşması reaksiyonun katyonik mekanizma üzerinden yürüdüğünü de göstermektedir. Ayrıca ürünlerin konformasyonel izomerleri ile dengede oldukları NMR spektroskopisi ile tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In the oxidation of Mn(III)acetate, dihydrofurans are generally formed in the reactions of alkenes and 1,3-dicarbonyl compounds. In this study, the effect of the substituent at the 5 position of 1,3-dicarbonyl compounds on the reaction mechanism was investigated. The oxidation of Mn(III)acetate has been a controversial issue for 50 years. In particular, is the oxidation or cyclization of the radical obtained by the addition of the radical formed as a result of the first oxidation to the alkene first? problem is discussed. The addition reactions of 5-methylcyclohexane-1,3-dione and 5-phenylcyclohexane-1,3-dione in the presence of Mn(III)acetate to norbornadiene and norbornene were investigated. It was observed that dihydrofurans and pyran derivatives were formed as a result of the reactions. The formation of pyran derivatives as well as dihydrofuran derivatives in norbornadiene addition reactions shows that the reaction proceeds through a cationic mechanism. In addition, it was determined by NMR spectroscopy that the products were in equilibrium with their conformational isomers.