Atmosferik basınç mikrodalga plazmasının karakteristiği
Characteristic of atmospheric pressure microwave plasmas
- Tez No: 318122
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ ÖKSÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Günümüzde atmosferik basınçta üretilen plazmaların uygulamalarda etkin sonuçlar vermesi ve kurulumunun vakum plazması sistemlerinden kolay ve ekonomik olması bu sistemlere olan ilgiyi büyük bir hızla çekmektedir. Bu tez çalışmasında plazmanın karakteristiğini belirlemek için soğuk bir plazma olan atmosferik basınçta mikrodalga plazması kullanılmıştır.Mikrodalga olarak 2,45GHz frekansında ve 850W gücünde sürekli modlu mikrodalgalar kullanılmıştır. Üretilen mikrodalgalar sabit güç ve sabit frekanstadır. Oluşturulan mikrodalgaları kontrol etmek ve kullanmak için dikdörtgen tipli dalga kılavuzu kullanılmıştır. Atmosferik basınçta plazmayı oluşturmak için yüksek sıcaklıklara dayanıklı ve yalıtkan olan farklı çaplardaki kuvars tüpler ayrı ayrı dikdörtgen dalga kılavuzunda elektrik alanın maksimum olduğu noktaya yerleştirilerek ve içinden değişik tiplerde gazlar geçirilerek elde edilmiştir. Oluşturulan farklı plazmaların karakteristiklerini belirlemek için optik salınım spektrometresi (OES), ICCD kamera, termokupl kullanılmıştır. Bu cihazlar yardımıyla oluşturulan plazmaların gaz sıcaklığı, elektron sıcaklığı, elektron yoğunluğu, plazmanın zamana ve konuma bağlı fiziksel hareketleri ve uzunluğu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Nowadays atmospheric pressure plasmas, produced without vacuum systems for effective, easy and economical applications, rapidly attracted a large interest. This thesis characterizes cold microwave plasmas at atmospheric pressure.Microwaves in continuous modewere generated by a magnetron at constant power of 850W and constant frequency of 2.45 GHz.The generated microwaves channeled through a rectangular waveguide are used to ignite and maintain plasma. Due to high temperature of microwave plasma at atmospheric pressure, resistant and insulating quartz tubes of different diameters were used to confine plasma. The quartz tube was placed atthe pointof maximum electric field in a separate end-section of rectangular waveguide. Plasmas were obtained inside of tubes where various types of gases were flowing. Plasmas? characteristics were investigated by optical emission spectrometry (OES), Intensified Charge Coupled Device(ICCD) camera and thermocouples.Gas temperature of plasmas generated using these devices, the electron temperature, the electron density of plasma,space and time distribution of plasmas were analyzed.