Olasılıksal 2-normlu uzaylarda bazı yakınsaklık tipleri
Some types of convergence in probabilistic 2-normed spaces
- Tez No: 318142
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜRDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Bu çalışmada ilk olarak konunun tarihsel gelişimi, literatür özeti ve konunun amacı ifade edilmiştir. İkinci olarak olasılıksal normlu uzaylar, istatistiksel yakınsaklık ve ideal yakınsaklık teorileri ile beraber 2-normlu uzaylar ve rassal 2-normlu uzaylar teorileri ile ilişkili bazı temel kavramlara ve sonuçlara yer ve- rilmiştir. Üçüncü olarak rassal 2-normlu uzaylarda çift indisli dizilerin I ve I^{?}-yakınsaklık kavramları ile I-Cauchy kavramları ve bunlara ilişkin bazı sonuçlar verilmiştir. Son olarak, rassal 2-normlu uzaylarda limit noktaları ve I-yığılma noktaları arasındaki bağıntılar incelenmiş ve bazı sonuçlar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the first section, the aim of the topic is presented following the brief information on how the topic has evolved diachronically and the relevant literature review. In the second section, with probabilistic normed spaces, theories of statistical and ideal convergent, some basic principles and results of the theories of 2-normed spaces and random 2-normed spaces are given. In the third section, I and I^{?}-convergents of double sequence in RTN are given. I-Cauchy and some results of this notation are presented. In the last section, the relation between I-limit and I-cluster points is given and some results are presented.