Yonga levha endüstri işletmelerinde ekonomik açıdan başarı düzeyinin belirlenmesi: Orman Mahsulleri Entegre Sanayi ve Ticaret AŞ (ORMA) örneği
Determination of economic success level of particleboard industry: Forest Integrated Products Industry and Trading Ltd. Co. (ORMA) example
  1. Tez No: 318183
  2. Yazar: MURAT TOLA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET TOLUNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, İşletme, Economics, Forestry and Forest Engineering, Business Administration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Ülkemizde yonga levha endüstrisi 1957 yılında, İstanbul `da, ?Sunta Tahta Sanayi? adıyla faaliyetine başlamıştır. Gelişen teknoloji ve ekonomi ile birlikte, yonga levha endüstrisi işletmelerinin yenileri kurulmuştur. Sektör içindeki sayıları artan işletmeler arasında, rekabetçi bir ortam oluşmuştur. Bu ortam içinde bazı işletmeler başarılı olacaklar, diğerleri ise olamayacaktır. Tek başına başarı, göreceli bir kavramdır. Bu nedenle başarının gerçek değerlerle tanımlanması gereklidir.Yonga Levha Endüstrisi İşletmelerinde Ekonomik Açıdan Başarı Düzeyinin Belirlenmesi konusunu ele alan bu çalışma, Isparta İlinde faaliyet gösteren ?Orman Mahsulleri Entegre Sanayi ve Ticaret AŞ (ORMA)? bünyesinde yürütülmüştür. Çalışmada, yonga levha endüstrisi işletmelerinde başarının çok boyutlu olarak tanımlanması, en önemli başarı değişkenlerinin belirlenmesi, başarının ölçülmesi ve değerlendirilmesi araştırılmıştır.Araştırmada yonga levha endüstrisi işletmelerinde ekonomik açıdan başarıyı etkileyebilecek 32 değişken belirlenmiştir. Uygulanan istatistiki analizler sonucunda en önemli başarı değişkenlerinin; UBTEK, KMO, KV, KAR, ISV, UGYYL, UGYE, UE, SBY, DSYLY, DSYE, DSYDOE, USOE, USOYL ve PDH olduğu bulunmuştur. Bu sonuçlarla, yonga levha endüstrisi işletmelerinin ekonomik açıdan başarısının belirlenmesinde yardımcı olacak bir model geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Particleboard industry has begun its activities in Istanbul in 1957 by ?Sunta Tahta Sanayi? in Turkey. Together with the developing economy and economy, particleboard industry operations were replaced by new facilities. A competitive environment has occurred between facilities with increasing numbers in sector. In this environment, some facilities will be successful, others not. Success, alone, is a relative concept. Therefore, success should be defined with real values.This study dealing with the determination of economic success level of particleboard industry was conducted within the body of ?Orman Mahsulleri Entegre Sanayi ve Ticaret AŞ (ORMA)? active in Isparta Province. This study examines the multidimensional definition of success in particleboard industry facilities, the determination the most important success variables and the measurement and evaluation of success.The study determined 32 variables that may affect the economic success in particleboard industry facilities. The results of the applied statistical analyses indicated the most important success variables to be UBTEK, KMO, KV, KAR, ISV, UGYYL, UGYE, UE, SBY, DSYLY, DSYE, DSYDOE, USOE, USOYL and PDH. With these results, a model that can be helpful in order to determine economic success of particleboard industry facilities was developed.