Bandırma ilçesi kasaplık piliç işletmelerinin yapısal ve fonksiyonel özellikleri
Structural and functıonal propertıes of broiler houses ın Bandırma provınce
- Tez No: 318224
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BERNA KENDİRLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, Bandırma ilçesinde bulunan kasaplık piliç (broiler) işletmelerindeki kümeslerin yapısal ve fonksiyonel özellikleri incelenmiş, kümeslerde çevre koşullarının yeterlilik durumları araştırılmış, sorunları belirlenmiş ve çözüm alternatifleri geliştirilmiştir. Araştırma, ilçede çeşitli tip ve kapasitedeki 187 adet broiler kümesinde yürütülmüştür. Çalışmada kümeslerin yapısal ve fonksiyonel planlamaya esas olacak mevcut durumları ile ilgili bilgiler yerinde elde edilerek, Bandırma ilçesi için projelemede etkili iklim parametreleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda, kümeslerde çevre koşullarının denetlenmesinde ısı-nem dengesinin sağlanamadığı, yapı malzemelerinde yalıtım uygulanmadığı, kümeslerde üretim devresi sonunda biriken gübrelerin belirli bir yönetiminin olmadığı tespit edilmiştir. Çalışmanın sonunda işletmelerin mevcut durumu ve yörenin iklim koşulları göz önüne alınarak 30000 kapasiteli derin yataklı kümes planlanmış ve çevre koşullarının denetimine ilişkin hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, structural and functional characteristics of broiler houses, in Bandırma were investigated, adequacy of environmental conditions were assessed, problems were identified and possible were proposed solutions. A total of, 187 poultry houses with different types and capacities included in this research. In this study obtaining information about the current situation of the structural and functional charecteristics of the houses were determind on-site and design climate parameters were determined for Bandırma. Results reveoled that proper heat-moisture balance were not achieved, heat and moisture insulotion were not applied to structural member and proper waste managment methods were not implemented in most of the investigated hosuses. At the end of this study, 30000 capacity deep-bed poultry house was designed by taking current conditions of the facilities and climate parameters of the region into consideration. Calculations for indoor environmental conditions were also provided in this study.