Boru imalat sektöründe optimal üretim planlama yönteminin senaryo analiziyle belirlenmesi
Defining the optimal production planning method in pipe manufacturing sector through scenario analysis
  1. Tez No: 318239
  2. Yazar: MERVE ÇÖMLEKÇİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPASLAN FIĞLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Rekabetin arttığı ve değişimin hızla yaşandığı bir ortamda işletmelerin, klasik üretim anlayışlarından vazgeçerek modern üretim tekniklerini bu sistem içerisinde uygulamaları zorunlu hale gelmiştir. Bu amaç doğrultusunda, mevcut üretim sistemini iyi analiz etmek gerekmektedir. Bu çalışmada, mevcut sistem incelenerek esneklik, hız, maliyet ve kalite gibi performans kriterlerinin optimizasyonu amaçlanarak yeni yöntemler önerilmiştir. İşletmenin kısa dönemli gereksinimlerini etkin bir şekilde karşılamak üzere yapılan farklı üretim çizelgelemeler değerlendirilmiş ve yorumlanmıştır. Zamanında üretimin çok önemli olduğu Boru İmalat sektöründe, stok maliyetlerinin azaltılmasını ve müşteri memnuniyetinin arttırılmasını sağlayan en uygun planlama tercih edilmiştir.Yapılan çalışmada öncelikle mevcut durum analiz edilmiştir. Mevcut durumda, yapılan yıllık üretim bilgilerine göre şemalar oluşturulmuştur. Daha sonra üretilen miktar ve vardiya süreleri çıkartılmıştır. Ayrıca daha sonra yapılacak olan değişik senaryolarla karşılaştırmak üzere belirlenen performans kriteri olarak sipariş gecikme süreleri ve stok maliyetleri hesaplanmıştır. Mevcut duruma alternatif olarak, kilograma göre yeni bir planlama yapılmıştır. Mevcut durumda birkaç aylık ihtiyaçlar planlanırken, bu planlamada bir aylık ihtiyaçlar planlanmıştır. Burada amaç daha fazla kalıba girip, müşteri ihtiyaçlarına daha kısa sürede cevap vermektir. Ayrıca öncelikli olarak kalıp tonajı fazla olan kalıba girilmesi öngörülmüştür. Alternatif diğer bir yöntem ise, metreye göre yapılan planlamadır. Bu planlamada, ince ve küçük etli borular miktar olarak daha düşük olduğundan, kilograma göre planlamada bu siparişlerin gözden kaçabileceği düşünülerek, fazla metreye sahip kalıplar öncelikli olarak planlanmıştır. Son olarak ise bir planlama uzmanı tarafından sıralanan kalıplara göre üretim sonuçları değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In an environment where competition increases and change is rapid, it is essential for companies to leave behind the traditional manufacturing methods and adopt modern techniques within this system. A thorough analysis of the current system is also in the essence for this goal. This study suggests new methods, centering the performance criteria such as flexibility, speed, cost and quality. Assessments and interpretations of the different production tabulations to respond the short term needs of a company are available. Since, on time production is highly important for pipe manufacturing sector, the best planning that provides stock cost reduction and better customer satisfaction is used.Firstly, the current situation was analysed and schemes were formed according to the annual production figures. Later, the output and shift hours were determined. Delay time and stock costs were calculated as a performance criteria to compare later with different strategies. A new planning is formed as an alternative in terms of kilogram. While most plans contain several months of needs, this planning was based on a monthly need. The purpose is to be able to use more mold and to answer the needs of customers sooner. Furthermore, the plan is based on mold with higher tonnage. Another alternative method is planning on meters. On this planning, thick-walled molds were prioritized since thin-walled pipes are lighter in terms of quantity and might be missed out in orders with kilogram based planning. Lastly, production results determined by molding order defined by a planning expert are analysed.