Raylı sistem alternatifleri ile manyetik yastık üzerinde hareket eden trenlerin (MAGLEV) çok ölçütlü değerlendirme yöntemi ile karşılaştırılması
A comparison of rail system alternatives and the magnetic levitation trains (MAGLEV) by using multi criteria evaluation method
- Tez No: 318263
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Hızlı trenlerin en yeni teknolojisi olan MAGLEV treninin kullanımı dünya genelinde yaygınlaşmaya başlamıştır. MAGLEV treninin kullanılması alternatifi Türkiye'de de tartışılmaya başlansa da, bu türün Türkiye'de bir ulaşım türü olarak kullanılması için gerekli teknik araştırmalar henüz çok yenidir. Bu çalışmada, MAGLEV trenin Türkiye'de kullanılması halinde diğer alternatif karşısındaki avantajları ve dezavantajları araştırılmıştır. Ulaştırma yatırımlarında seçenekler arasında değerlendirme yapmak için de kullanılan çok ölçütlü değerlendirme yöntemi ile daha önce maliyet analizi yapılmış olan bir hattın (Kuzey-Güney Kaliforniya hattı-ABD) değerleri kullanılarak Türkiye'deki alternatifler için olası senaryolar incelenmiştir. Çok ölçütlü değerlendirme yönteminde etkili olan ölçütlerin ağırlıklarının belirlenmesinde uzman görüşlerine başvurulmuştur. Elde edilen sonuçlar, raylı sistem tercihleri oluşturulurken Türkiye'de henüz kullanılmayan MAGLEV tren alternatifinin tartışılmaya değer olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The use of the MAGLEV, which is the most recent technology of high speed trains, is being worldwide spread. The use of the MAGLEV in Turkey is also discussed, although the technical research on the use of this mode as a transport mode in Turkey is very new. In this study, advantages and disadvantages of the MAGLEV train against other alternatives have been researched in case of use in Turkey. The multi-criteria analysis method, which is used also in transport alternatives, has been applied with the pre-determined cost-analysis values of a MAGLEV route (North-South California route-USA) to the possible scenarios for different alternatives in Turkey. By estimating the weights of the criteria of multiple criteria evaluation method, expert opinions have been taken. The same method was adopted in this study. The results obtained show that MAGLEV train, although not used in Turkey yet, worth to discussing as an alternative rail system preference.