Anahtarlamalı relüktans motorunda kutup başlarına şekil vererek moment dalgalanmasının azaltılması
Torque ripple minimization of the switched reluctance motor by giving shape to pole tips of stator and rotor
- Tez No: 100673
- Danışmanlar: PROF.DR. NURDAN GÜZELBEYOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ANAHTARLAMALI RELUKTANS MOTORUNDA KUTUP BAŞLARINA ŞEKİL VEREREK MOMENT DALGALANMASININ AZALTILMASI ÖZET Anahtarlamak Relüktans Motoru (ARM) 'nun birçok üstünlüklerine karşılık en önemli dezavantajı momentindeki dalgalanmanın büyük olmasıdır. Momentindeki bu dalgalanma motorun rulmanlarına zarar vermekte olup akustik gürültüye sebep olmaktadır. Motorda oluşan moment dalgahlığını azaltmak için ya motorun kontrol devresi yada motorun magnetik devresi esas alınabilir. Bu çalışmada motorun magnetik devresi esas alınarak motor tasarımında yapılacak değişikliklerle momentindeki dalgalanmanın azaltılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda önce sonlu elemanlar metodu (SEM) kullanılarak klasik kutup şekillerine sahip ARM' nun davranışı hem doğrusal ve doğrusal olmayan doymalı çalışma bölgeleri için incelenmiştir. Yapılan incelemeler sonunda ARM'na ait yüksek değerli moment dalgalılık oranlan elde edilmiştir. ARM' nun moment dalgalılığı üzerinde önemli etkileri olduğunu tespit ettiğimiz rotor ve stator kutup şekilleri üzerinde yeni geometrik parametreler tanımlanmıştır. Bu parametreleri değiştirerek yeni stator ve rotor şekilleri elde edilmiştir. Beş değişik stator ve rotor kutup sekiline sahip yeni ARM modelleri oluşturularak incelenmiştir. En az moment dalgalılığı üreten yeni stator ve rotor kutup başı şekline sahip ARM modeli, moment dalgahlığını azaltmak için önerilen model olarak tespit edilmiştir. Önerilen modelin doğrusal çalışma bölgesinde, moment dalgahlığında yaptığı iyileştirme oranlan %14.9 ile %20.2 arasında iken, doymalı çahşma bölgesinde ise moment dalgahlığında yaptığı iyileştirme oranlan ise %21.4 ile %24.1 arasındadır. xvı
Özet (Çeviri)
TORQUE RIPPLE MINIMIZATION OF THE SWITCHED RELUCTANCE MOTOR BY GIVING SHAPE TO POLE TIPS OF STATOR AND ROTOR SUMMARY Switched Reluctance Motor (SRM) has many advantages but it has an important disadvantage of torque ripple. Torque ripple comes from motor's stepping nature and has undesirable effects to bearing system and produces acoustic noise. To minimize the torque ripple of SRM, there are main two ways; these two ways are changing the motor's control circuit or motor's magnetic circuit. The aim of this work is changing the design of motor especially in pole areas, to reduce ripple of the torque. Using the finite element method (FEM), behaviour of the SRM, which has classic pole shapes, has been examined both in the linear region and in the non-linear region. High value of torque ripple has been obtained, after examining of the SRM. New geometric parameters have been defined on the stator and the rotor poles, because of the shape of the stator and the rotor poles affects the torque ripple. New stator and rotor pole shapes has been obtained, changing these parameters. Thus, five SRM, which has different stator and rotor shapes, has been examined. One of these SRM, which has minimum torque ripple, has been proposed for reducing to torque ripple of the SRM Improvement to the torque ripple by using proposed model is about 14.9% and 20.2% in the linear region. Improvement to the torque ripple by using proposed model is about 21.4% and 24.1% in the non-linear region. After using the proposed model torque ripple of the SRM is about 1 1.9%. xvii