Pirinçle taşınan mikrofunguslar üzerinde araştırmalar
Research on rice-borne microfungi
- Tez No: 318337
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ASAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, Edirne'de satılan 5 farklı marka ambalajlı pirinçten alınan pirinç taneleri üzerinde gelişen tohumla taşınan mikrofungusların tespit edilmesi amaçlanmıştır.Her bir marka pirinç paketindeki pirinç taneleri, su agarı besi yeri ile petri kabı içerisinde bulunan ve distile su ile sulandırılmış kurutma kağıdı üzerine, steril bir pens yardımıyla yerleştirilmiştir. 25oC'de, 15 gün inkübasyonda bırakılan pirinç taneleri üzerinden izole edilen mikrofungusların teşhisi yapılmıştır.Su agarı besiyerine yerleştirilen pirinç tanelerinde üreyen mikrofungusların büyük bir bölümünü Penicillium türleri (% 60) oluştururken, distile su ile sulandırılmış kurutma kâğıdı üzerine yerleştirilen pirinç taneleri üzerinde üreyen mikrofungusların büyük bölümünü Aspergillus türleri (% 63.16) oluşturmuştur. Ayrıca Mucor cinsleri (% 22.86) de görülmüştür. Çalışmada, su agarı besi yerinde en fazla üreyen ilk üç mikrofungus türü; Aspergillus wentii (% 26.6), Penicillium italicum (% 26.6) ve Penicillium aurantiogriseum (% 13.3) iken, kurutma kâğıdında en fazla üreyen ilk üç mikrofungus türü, Aspergillus flavus (% 26.31), Aspergillus wentii (% 21.05) ve Aspergillus clavatus (% 15.79)'tur.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to specify the rice-borne microfungi developing on the rice grains taken from five different brands sales in Edirne market.Using sterilized pliers, the rice grains in each brand?s rice packages were placed on the blotting paper watered with distilled water in a petri dish and on the water agar. The microfungi isolated over the rice grains left in incubation at 250C for 15 days were identified.While a large part of the microfungi reproducing on the rice grains placed in the water agar was Penicillium species (60 %), a large part of the microfungi reproducing on the rice grains placed on the blotting paper watered with distilled water were Aspergillus species (63.16 %). In addition, Mucor species (22.86%) were also observed. In the research it was found that the first three microfungi species which reproduced most on the water agar medium were Aspergillus wentii (26.6 %), Penicillium italicum (26.6 %), Penicillium aurantio-griseum (13.3 %) while the first three microfungi species which reproduced most on the blotting paper were Aspergillus flavus (26.31 %), Aspergillus wentii (21.05 %) and Aspergillus clavatus (15.79 %).