3-Amino-5-Metiltio-1H-1,2,4-Triazol ve (3-merkaptopropil)trimetoksisilan bileşiklerinin yumuşak çeliğin korozyonuna karşı inhibitör etkinliklerinin araştırılması
Investigation of Inhibitor efficiencies of 3-Amino-5-Methyltio-1H-1,2,4-Triazole and (3-mercaptopropyl)trimethoxysilane compounds on corrosion of mild steel
- Tez No: 318520
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TUNÇ TÜKEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu çalışmada 3-Amino-5-Metiltio-1H-1,2,4-Triazol(AMHT) ve (3-Merkaptopropil)trimetoksisilan(3MPTS) bileşiklerinin yumuşak çeliğin korozyonuna karşı etkinlikleri araştırılmıştır. Bunun için elektrokimyasal impedans spektroskopisi(EIS) ve potansiyodinamik ölçümlerden yararlanılmıştır. 3MPTS metale kimyasal bağ ile tutunduğundan dolayı AMHT'ye göre daha etkin bir inhibitördür, ancak her iki inhibitörün de etkinliği ortam parametrelerine doğrudan bağlıdır. Bu nedenle, inhibitör etkinlikleri ile pH, sıcaklık, inhibitör derişimi gibi parametrelerin etkinlik üzerine etkilerinin incelenmesi için RSM(Yanıt Yüzey Yöntemi) kullanılmıştır. Oluşturulan deney setlerinden elde edilen etkinlikler için, birden fazla sayıda parametreye bağlılık regrasyon analizi ile değerlendirilmiştir. bu sayede, pratik uygulamalarda ortam koşullarının değişmesi ile istenilen etkinlik düzeyinin sağlanması için hangi parametrelerin izlenmesi gerektiği ve gerekli inhibitör derişimi öngörülebilecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, inhibitor efficiency of 3-Amino-5-methyltio-1H-1,2,4-triazole(AMHT) and (3-mercaptopropyl)trimethoxysilane(3MPTS) compounds have been investigated against corrosion of mild steel. For this purpose, electrochemical impedance spectroscopy(EIS) and potantiodynamic measurements were utilized. As 3MPTS adhesives via chemical bond to the metal, ıt is more effective inhibitor than AMHT. However; both inhibitors' efficiencies are found to be directly based on environmental conditions, like temperature, pH, etc. Therefore; RSM(Response Surface Method) has been used to illuminate the effect of different parameters pH, temperature and concentration, regarding the inhibition efficiency. Efficiencies obtained from experiment sets have been evaluated commitment of more than one parameter with help regression analysis. In this way, it has been predicted what parameters should be monitored and the the concentration of inhibitor required to ensure the desired efficiency level with the change of ambient conditions in practical applications.