Lie cebirlerinin temsilleri
Representations of lie algebras
- Tez No: 318519
- Danışmanlar: PROF. DR. NAİME EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Lie cebirlerinin temsilleri teorisi cebirde en çok çalışılan alanlardan birisidir. Basit ve yarıbasit Lie cebirlerinin temsilleri bu cebirlerin yapılarının anlaşılmasında önemli rol oynarlar. Bu tezde basit ve yarıbasit Lie cebirlerinin sonlu boyutlu temsilleri incelenmiştir. Çalışmada sl2( ) , sl3( ) , sl4( ) ve genel durum olan sln( ) nin temsilleri üzerinde yoğunlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Representation theory of Lie algebras is one of the most studied area of algebras. Representations of simple and semisimple Lie algebras play important role in understanding the structure of these algebras. In this thesis we investigate the representations of finite dimensional simple and semisimple Lie algebras. We concenrate on the representations of the simple complex Lie algebras sl2( ) , sl3( ) , sl4( ) and the general case of sln( ).