İç mimaride vitray kullanımı ve uygulama teknikleri
Application of stained glass and it's application techniques in interior architecture
  1. Tez No: 318553
  2. Yazar: ELİF ÖMEROĞULLARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GENCO BERKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Teknolojinin gelişmesi ve buna bağlı ilerlemesiyle birlikte cam lüks bir mimari eleman olmaktan çıkıp, ulaşılabilirliğinin ve kullanım alanlarının da yaygınlaşmasıyla mekan tasarımının vazgeçilmez öğesi haline gelmiştir. Beklentilerin ve estetik ihtiyaçların ilerlemesiyle birlikte kişiler; tasarımda alışılagelmiş cam malzemenin yerine sanat, ışık ve rengin harmonisi olan vitray sanatına ilgi duymaya başlamışlardır.Fakat vitray sanatının halkımıza yanlış tanıtılması ve bu sanata hak ettiği değerin verilememiş olması, insanların hala vitray sanatının iç mimaride hangi alanlarda kullanıldığını anlayamamalarına sebep olmaktadır. Oysaki sadece pencerelerle sınırlı kalmayıp; oda bölmelerinde, paravanlarda, duvar panolarında, aydınlatma ünitelerinde, kapılarda, çeşitli mobilyaların dolap kapaklarında, banyo ve mutfak tasarımlarında ve tavan kaplamaları gibi birçok farklı iç mekan tasarımında uygulanarak mekanın estetik ve sanatsal bir görünüme kavuşmasını sağlar. Önemli olan doğru ışık ayarını tasarım ve uygun uygulama teknikleri ile mekansal kurguda yansıtabilmektir.Bu bağlamda vitray sanatını; tasarımla bütünleştirerek sıradan motiflerden kurtarıp, sanılanın aksine sadece dış mekanda değil farklı uygulama alanları ile iç mekan tasarımında uygulanması incelenmiş,yapılan araştırmalar ışığında varılan sonuçlar çalışmaya dahil edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Glass has become an important material for space designs because of its availability and sustainability instead of being a luxury material by developing the tehcnology. By increasing demands and estetichal needs, people have started dealing with stained glass that is a harmony of art, light and colour, instead of general glass materials. Because of presenting wrongly to public and not giving enough value to stained glass art, people haven?t still known if in which areas stained glass is used in interior architecture. The stained glass is used not only for designing of the windows; but also designing of room divisions, wall panels, lighting units, doors, furniture?s cabinet covers, bathroom and kitchen and also ceiling covering etc. This design gives an esthetically and full of art looking to the spaces. The most important point is to reflect the light dose and suitable application techniques in the fiction.In this study applications of stained glass with the composition of desing in the interior spaces which are different from the customal external space applications with general models is analyzed and the results of these added to this study and evaluated.