Benchmark algoritmaları ve benchmark uygulaması geliştirme
Benchmark algorithms and developing benchmark algorithm
  1. Tez No: 318581
  2. Yazar: HÜSEYİN BİLAL MACİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ARİF KOYUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmanın amacı, bilgisayar bileşenlerinin performans kıyaslanmasındakullanılan algoritmaları ve geliştirilmiş yazılımları incelenmek ve yeni birbenchmark uygulaması geliştirmektir.Bu çalışmada, günümüzde satışı yapılmakta olan benchmark yazılımlarıincelenmiş ve Borland Delphi yazılım geliştirme platformunda yeni birbenchmark uygulaması geliştirilmiştir. Geliştirilen uygulama, tek tuşla 22 farklıalgoritma ile 43 farklı test yaparak sistemin matematiksel işlem, mantıksal işlem,grafik, bellek ve sabit disk performanslarını ölçmekte, test sonuçları ile donanımbileşenlerine sayısal skor vererek veri tabanına kaydetmektedir.Geliştirilen yazılım ile yaklaşık yüz farklı bilgisayar üzerinde testler yapılarak birveri tabanı oluşturulmuş ve sistemlerin başarımı birbiriyle kıyaslanmıştır.Geliştirilen yazılımın başarımı, standartlaşmış benchmark algoritmaları ile testyapan firmaların hem skor veri tabanları ile kıyaslanmış, hem de eşdeğersistemlerde karşılıklı uygulanarak test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to review the algorithms used for comparison ofperformance of computer components and review the software designed beforeand develop a new benchmark application.This study examined benchmark applications sale held today and developed a newbenchmark application with Borland Delphi software developing platform. Thisnew application measures the system? s mathematical processing, logicprocessing, graphics, memory and hard drive performance with 43 different testsin 22 different algorithms and it notes the hardware to database by givingnumerical score.With the software developed, about a hundred of different computer systemstested and a database generated to compare each computer.To measure the performance of the software developed, it is compared with scoresand databases of firms that are testing computers with standardized algorithms andit is tested by applying mutually equivalent systems.