Burkholderia cepacia suşlarının pulsed field jel elektroforez (PFGE) ile moleküler tiplendirilmesi
Moleculer typing of Burkholderia cepacia strains by pulsed field gel electroforesis (PFGE)
- Tez No: 318585
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KALELİ, PROF. DR. RIZA DURMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Son zamanlarda yoğun bakım ünitelerinde ölümcül infeksiyonlara neden olan Burkholderia cepacia bakterisine sıklıkla rastlanılmaktadır. B. cepacia bağışık yanıt sistemi baskılanmış veya kistik fibrozisli hastaların yaşamını ciddi şekilde etkileyecek sepsis, menenjit, pnömoni, akciğer absesi gibi infeksiyonlara yol açmaktadır.Bu çalışmanın amacı, hastane kaynaklı B. cepacia izolatlarında klonal ilişkinin pulsed field jel elektroforez (PFGE) metodu ile araştırılmasıdır.Bu amaçla, hastalardan ve invaziv ekipmanlardan izole edilen 36 B. cepacia izolatı Türkiye Halk Sağlığı Kurumu, Moleküler Mikrobiyoloji Araştırma ve Uygulama Referans Laboratuvarı'nda çalışıldı.PFGE yöntemiyle toplam 36 B. cepacia suşunda 7 genotip belirlendi. Suşların 3'ü özgül genotip profili gösterirken, 33'nün 4 küme oluşturduğu saptandı. Kümeleşme oranı %91,6 (33/36) olarak belirlendi.Bulgularımız 36 B. cepacia izolatının büyük kısmının klonal ilişkili olduğunu ve söz konusu hastanede çapraz kontaminasyon sorunu yaşandığını göstermektedir.Sonuç olarak, bu çalışmayla B. cepacia infeksiyonunun engellenmesi için hastanelerde belli aralıklarla kontrol yapılmasının son derece önemli olduğu bir kez daha ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
Recently, Burkholderia cepacia is a bacteria that causes deadly infections in intensive care unites, and emerges more often. B. cepacia seriously affects life of immunocomprimised or cyctic fibrosis patients by causing infections such as sepsis, meningitis, pneumonia and lung abscess.The aim of this study is to investigate clonal relationships of B. cepacia isolated from nosocomial infections using the method of pulsed field jel electrophoresis (PFGE).For this purpose, 36 B. cepacia isolates collected from patients and invasive equipments were studied in Molecular Microbiology Research and Application Laboratory at Public Health Agency of Turkey.Based on PFGE, 7 genotypes were identified within 36 strains. While 3 isolates displayed unique genotypes, 33 isolates constituted 4 clusters. The observed clustering rate was 91,6% (33 out of 36).The results showed that most of the 36 B. cepacia isolates were clonal relationships and there was a cross-contamination problem in the hospital.It can be concluded that the significance of performing regular control is important for the confirmation of preventing B. cepacia infections in hospitals.