Sustainable supply chain management application to Turkish construction industry
Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetiminin Türkiye inşaat sektörüne uygulanması
- Tez No: 318619
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER FAHRETTİN DEMİREL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Sürdürülebilir tedarik zinciri yönetimi, tedarik zinciri boyunca malzemeleri, bilgileri, parayı ve firmalar arasındaki ilişkileri yönetirken sürdürülebilir kalkınama boyutları olan ekonomik, çevresel ve toplumsal boyutlarıyla kendine hedefler belirleyen yönetim sistemidir. Bu tezin amacı geleneksel çok kriterli karar verme yöntemlerini kullanarak Türkiye inşaat sektörü için bir sürdürülebilir tedarik zinciri değerlendirme modeli hazırlamaktır. Hazırlanan model binalar için yaşam süresi değerlendirme modelleri ve sürdürülebilirliğin üç boyutunun birleşmesinden oluşmuştur. Değerlendirme sürecinde yeşil bina performans değerlendirme sistemi (LEED) prensiplerinden yararlanılmıştır. Analitik ağ süreci (ANP) metodu kullanılarak alternatifler, niteliksel ve niceliksel kriterlere göre uzmanlarla doğrudan yapılan ikili karşılaştırmalarla değerlendirilmiştir. Modeldeki belirsizliği egale etmek için ise model bulanık mantık entegre edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sustainable supply chain management is defined as managing of flow of material, information, capital and cooperation among companies along the supply chain while taking goals from all three dimensions of sustainable development which are economical, environmental and social dimensions. This thesis is aimed to propose a sustainable supply chain management evaluation model via conventional multi criteria decision making method for construction industry in Turkey. The proposed model is based on the life-cycle assessment of buildings, and all three dimensions of sustainability are included into the model. In evaluation process, green buildings performance rating system (LEED) principles are used. Analytic network process (ANP) methodologies was used to evaluate the alternatives according to some qualitative and quantitative criteria that are valued by some experts pair-wisely by direct interviews. Fuzzy logic in integrated into the model to eliminate the uncertainty.