Implementation of student satisfaction index model in higher education institutions: Use of non-linear PLS
Öğrenci memnuniyet indeks modelinin yüksek öğretimde uygulanması: Doğrusal olmayan KEKK yönteminin kullanımı
- Tez No: 318620
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALİ TÜRKYILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Fatih Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Günümüzde yüksek öğretim kurumlarının sayısının giderek artması rekabet ortamının doğmasına yol açmıştır. Bu çalışmanın amacı yüksek öğretim kurumları için ?Öğrenci Memnuniyet Endeksi? (ÖME) geliştirmek ve test etmektedir. ÖME modeli öğrenci memnuniyetinin algılanan kalite, algılanan değer, öğrenci beklentileri, üniversite imajı gibi bazı faktörler tarafından etkilendiği varsayımına dayalı yapısal bir modeldir. ÖME modelinin analizi için Kısmi En Küçük Kareler (KEKK) ve Evrensel Yapısal Model (EYM) yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonuçları öğrenci memnuniyeti ve sadakati üzerine etki eden faktörler hakkında araştırmacılara ve yüksek öğretim kurum yöneticilerine stratejik bilgiler sağlamaktadır. Ayrıca öğrenci memnuniyet ölçüm modeli ile üniversitelerin, fakültelerin ve bölümlerin memnuniyet skorlarını hesaplanarak, yöneticilere programlarını detaylı bir şekilde değerlendirme ve diğer üniversitelerle karşılaştırma imkânı sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The increasing numbers of new Higher Education Institutions (HEIs) have resulted in a growing competition for attracting and retaining best students. This study aims to develop and test a Student Satisfaction Index (SSI) model for the HEIs. The SSI model is developed to measure the satisfaction of students from different aspects, such as image of the university, expectations, perceived quality, perceived value, and loyalty. The SSI model, tested in a private university, was estimated using Partial Least Squares and Universal Structural Modeling (USM) methods. The results provide valuable strategic information for HEIs manager and researchers about the affecting factors on student satisfaction and loyalty.