Characterization of U1(ZC_n^+) for n<=24
n<=24 için U1(ZC_n^+) nin belirlenişi
- Tez No: 318655
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BÜLENT KÖKLÜCE, YRD. DOÇ. DR. TEVFİK BİLGİN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2012
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Fatih Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 64
Özet
C_n= bir devirli grup olsun. ZC_n onun integral grup halkası ve U?(ZC_n) ZC_n nin normalleşmiş birimsellerinin grubu olsun. Doğal involüsyon * altında sabit olan ZC_n nin simetrik elemanları ZC_n^+ ile gösterilir. ZC_n^+ nin birimsel grubu U(ZC_n^+) ile ve normalleşmiş birimseller grubu U?(ZC_n^+) ile gösterilir. n =1,2,3,4 ve 6 için U?(ZC_n) aşikardır . n =5,7,8,9,10 ve 12 için U?(ZC_n) daha önce belirlenmiştir. Bu çalışmada U?(ZC_n^+) nin belirlenişi n =24'e kadar tamamlandı. Hesaplamalarda Maple ve PARI programları kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Let C_n= be a cyclic group of order n, ZC_n its integral group ring and U?(ZC_n) be the the group of normalized units of ZC_n. Symmetric elements of ZC_n, which are fixed under natural involution *, is denoted by ZC_n^+. We denote the unit group of ZC_n^+ by U(ZC_n^+) and its normalized units by U?(ZC_n^+). U?(ZC_n^+) is torsion free part of U?(ZC_n). U?(ZC_n) is trivial for n =1,2,3,4 and 6. For n =5,7,8,9,10 and 12, U?(ZC_n) have been characterized. In this study characterization of U?(ZC_n^+)$ is completed up to n =24. In calculations we have used Maple and PARI softwares.