CMS deneyindeki hadronik kalorimetrede kayıp dik enerjinin ölçümü
Missing transverse energy measurement in hadronic calorimeter of CMS
- Tez No: 318662
 - Danışmanlar: PROF. DR. AYSEL KAYIŞ TOPAKSU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2012
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 61
Özet
CMS'in alt dedektörlerinden biri olan HCAL, hadronların ve jetlerin enerji ölçümlerinde iyi bir çözünürlük sağlar. HCAL'da 2011 yılında 50 ns zaman aralığında ve 4 TS zaman dilimi ile veri alımı yapılmıştır. 2012 yılında ise 25 ns zaman aralığında 2 TS zaman dilimi ile veri alımı yapılmaktadır. Bu çalışmada foton Monte Carlo (MC) örnekleri kullanılarak kayıp dik enerji ölçümü yapılmıştır ve bu kayıp dik enerji ile CMS'de gözlemlenecek pile-up hakkında bilgi edinilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The Hadronic Calorimeter (HCAL) is one of the sub-detectors of CMS which preciously measures the energy of hadrons and jets. HCAL collected data with 50 ns beam spacing and 4 time slices (TS) in 2011. In 2012, HCAL is collecting data with 25 ns beam spacing and 2 time slices (TS). In this study, the missing transverse energy is measured using photon Monte Carlo (MC) samples and the pile-up characteristics are tried to be understood using the missing transverse energy in CMS.