Adana ve yakın çevresinde bulunan bazı kültür varlığı yapıların restorasyon çalışmalarında çelik yapı malzemesinin kullanımı üzerine bir inceleme
An investigation on the usage of structural steel in the restoration studies of some historical buildings found in Adana and immediate surrounding
  1. Tez No: 318663
  2. Yazar: SEVGİ SAĞOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEREN GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
Bu çalışmada modern bir malzeme olan çelik yapı malzemesinin tarihi yapıların onarım, güçlendirme ve restorasyon çalışmalarında kullanım alanlarını incelemek amacıyla, çelik yapı malzemesi kullanılarak onarımı yapılan ve yapılması planlanan 5 adet taşınmaz kültür varlığı yapının rölöveleri ve restorasyon kararları ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir.Seçilen yapıların ilk olarak tarihi yapıların işlevleri ve taşıyıcı sistemlerine göre yapı sınıflandırılması kapsamında yapı türleri belirlenmiştir. Daha sonra söz konusu yapıların Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından onaylanmış olan rölöve ve ekleri doğrultusunda detaylı tanımlamaları yapılmıştır. Detaylı tanımları yapılarak mevcut veya onarım öncesi durumu analiz edilen taşınmaz kültür varlığı yapıların yine AKVTVKK tarafından onaylanan restorasyon projesi ve ekleri incelenerek yapılması planlanan müdahale kararları ve yapıların onarım sonrası durumları irdelenmiştir.Yapısal çeliğin restorasyon kararlarında kullanım amacının belirlenmesi için yapılan bu inceleme sonucunda elde edilen bulguların daha sonra yapılacak çalışmalara ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, building survey and restoration decisions of 5 immovable cultural property, whose renovation was made or planned using steel construction materials, have been discussed in detail in order to analyse the uses of steel construction materials, which is a modern material, on renovation reinforcement and restoration of historical buildings.Firstly, the types of selected buildings are identified within the context of building classification according to functions and carrier systems of historical buildings. Then, definitions of the buildings in question have been made in detail in accordance with building survey and supplements which are approved by Adana Protection of Cultural and Natural Heritage Regional Committee. After making detailed descriptions of current situation or situation before renovation of immovable cultural properties, the intervention decisions that planned to make have been discussed in detail according to the restoration projects and attachments that have been approved by APCANHRC.It is thought that findings we have as a result of determination of intended use of structural steel material on restoration decisions will be light to studies which will be made later.