Bakırın elektrokimyasal davranışlarına askorbik asit etkisi
The effect of ascorbic acid in the electrochemical behaviour of copper
  1. Tez No: 318698
  2. Yazar: SEMA ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRAY KILINÇÇEKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada, bakırın elektrokimyasal davranışlarına Askorbik asidin etkisi % 3,5 NaCI çözeltisinde potansiyodinamik polarizasyon ve elektrokimyasal impedans spektroskopisi kullanılarak araştırılmıştır. Askorbik asidin farklı derişimlerde Akım-Potansiyel eğrileri ve Nyquist eğrileri elde edilmiştir. Askorbik asit içeren ve içermeyen % 3,5 NaCI çözeltilerinde bakır elektrotun elektron mikroskopu (SEM) ile yüzey görüntüleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlardan Askorbik asit % 3,5 NaCI çözeltisinde bakırın korozyonunu engellemektedir. İnhibisyon etkinliğinin askorbik asit konsantrasyonundaki azalma ile arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of Ascorbic acid in the electrochemical behaviour of copper has been investigated in 3.5% NaCl solution using potentiodynamic polarization and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). Current-potential curve and Nyquist diagrams were obtained in different concentrations of Ascorbic acid. The surface morphology of copper after their exposure to 3.5% NaCl solution with and without of Ascorbic acid was examined by scanning electron microscopy (SEM). The obtained results show that, Ascorbic acid inhibits corrosion of copper in 3.5% NaCl solution.Inhibition activity was determined to increase with decrease in the concentration of Ascorbic acid.