Refrakter tuğla üretiminde kullanılan hammaddelerin ve refrakter tuğlaların bazı teknolojik özelliklerinin incelenmesi
Investigation of raw materials used in the production of refractory brick and some technological properties of refractory brick
  1. Tez No: 318699
  2. Yazar: SELİN YARBİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZEN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yapılan tez çalışması ile refrakter hammaddeler ve bu hammaddelerin farklı oranlarda birleşerek meydana getirdiği refrakter tuğlaların özellikleri incelenmiştir. İnceleme Remsan A.Ş.'nin kullandığı hammaddeler ve üretilen refrakter tuğlalar üzerinde yoğunlaştırılmıştır. İlk aşamada, refrakter tuğla bünyesine giren bazı hammaddelerin kimyasal ve mineralojik özellikleri belirlenmiştir. Ardından değişik oranlarda refrakter hammaddeler ve katkılar kullanılarak Remsan A.Ş. tarafından üretilen refrakter tuğlaların (REMGUN 60 SİC 10GG, LOWCAST 75, LOWCAST 70 SİC, LOWCAST 70 ZR, LOWCAST 70 SİC, LOWCAST 60 SİC ve LOWCAST 50) kimyasal, mineralojik, petrografik özellikleri ile sonik hız ve tek eksenli basma dayanımı değerleri belirlenmiştir. İncelemeler sonucunda, refrakter tuğlaların bileşimlerine giren malzemelere bağlı olarak farklı sıcaklıklarda kullanılabilir olduğu ve dayanımlarının değişiklik gösterdiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, refractory raw materials and the bricks produced by union of these raw materials in different proportions are examined. The examination is focused on the raw materials used by REMSAN Inc. and the produced refractory bricks. First, chemical and mineralogical properties of some raw materials kind of refractory bricks are determined. Then, chemical, mineralogical, petrographic properties, sonic velocity and unaxial compressive strength values of refractory bricks (REMGUN 60 SİC 10GG, LOWCAST 75, LOWCAST 70 SİC, LOWCAST 70 ZR, LOWCAST 70 SİC, LOWCAST 60 SİC ve LOWCAST 50) which using different proportions of refractory raw materials and additives produced by Remsan Inc. were determined. At the end of the tests, it is shown that the refractory bricks can be used in different temperatures and have different endurances according to materials contained.