Olivin mineralinin seramik sırlarında kullanım olanaklarının araştırılması ve uygulamaları
Investigation and applications of olivine mineral in ceramic glazes
  1. Tez No: 739084
  2. Yazar: BEYZA TURAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BUKET ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Ülkemizde ve dünyada önemli sayıda Olivin rezervleri mevcuttur. Dünyanın en büyük Olivin yatağına sahip olan Norveç üretimde de ilk sıradadır. 1930'lu yıllarda Norveç'te Olivinden refrakter tuğla üretilmiştir. Olivinin, refrakter, demir-çelik ve döküm, elektrikli ısıtıcı üretimi ayrıca tren raylarında denge malzemesi ve bina, köprü vb. yapılarda aşındırıcı olarak, çevre teknolojileri, tarım ve kuyumculuk gibi birçok alanda kullanıldığı bilinmektedir. Tez kapsamında Olivin mineralinin madenciliği, özellikleri, rezervleri ve kullanım alanları araştırılmıştır. Olivinin kimyasal analizinde bulunan ve sır reçetelerinde kullanılan hammaddeler açıklanmıştır. Tezin uygulamalar kısmında ise Olivin mineralinin kimyasal yapısında bulunan oksitlerle, seramik sırlarının üretiminde kullanılan oksitlerin ortak olması sebebi ile artistik seramik sırlarında kullanılabilme amacı ile deneyler yapılmıştır. Öncelikli olarak deneylerde kullanılacak hammaddeler belirlenerek üçlü diyagram düzenekleri kurgulanmıştır. Kurgulanan diyagramların yüzde harmanları oluşturulmuş ve seger reçetelerine göre sır deneyleri uygulanmıştır. Sır pişirimleri 1150°C'de yapılmıştır. Deney sonuçlarından elde edilen veriler doğrultusunda Olivinin seramik sırlarının fiziksel görünüm özelliklerine göre sınıflandırılarak tablolaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are significant olivine reserves in our country and in the world. Norway, which has the world's largest Olivine deposit, also ranks first in production. In the 1930s, refractory brick was produced from Olivine in Norway. Olivine, refractory, iron-steel and casting, electric heater production, as well as balance material in train tracks and buildings, bridges, etc. as an abrasive in structures, ıt is known that it is used in many areas such as environmental technologies, agriculture and jewelry. Mining, properties, reserves and usage areas of Olivine mineral were investigated within the scope of the thesis.The raw materials used in the chemical analysis of olivine and used in glaze recipes are explained. In the applications part of the thesis, experiments were carried out with the aim of being able to be used in artistic ceramic glazes, since the oxides in the chemical structure of the Olivine mineral are common with the oxides used in the production of ceramic glazes. First of all, the raw materials to be used in the experiments were determined and triple diagram setups were constructed. Percent blends of the constructed diagrams were created and glaze experiments were applied according to seger recipes. Glaze firing was done at 1150°C. In line with the data obtained from the test results, the ceramic glazes of Olivine were classified according to their physical appearance properties and tabulated.