Ozonlama işleminin limondaki pestisit kalıntıları üzerine etkisi
Effect of ozone treatment on pesticide residue of lemons
- Tez No: 318700
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN FENERCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışma farklı parametrelerdeki suda çözünmüş ozonun 3 farklı pestisitin (chlorothalonil, chlorpyriphos ethyl, tetradifon) yıkımı üzerine olan etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmada material olarak Interdonato cinsi limonlar kullanılmıştır.Yapılan çalışmalarda 3,6 ve 9 dakika ozonlu su (2, 4, 8 mg/l) uygulamalarında chlotothalonil için kabuklu örneklerde %28-92, kabuksuz örneklerde %70-89 oranları arasında; chlorpyriphos ethyl için kabuklu örneklerde %18-82; kabuksuz örneklerde %7-89 oranları arasında; tetradifon için kabuklu örneklerde %16-95, kabuksuz örneklerde %14-100 oranları arasında parçalanmalar belirlenmiştir.3, 6, 9 dakika şebeke suyu ile yapılan çalışmalarda chlotothalonil için kabuklu örneklerde %17-30, kabuksuz örneklerde %26-35 oranları arasında; chlorpyriphos ethyl için kabuklu örneklerde %16-27; kabuksuz örneklerde %25-36 oranları arasında; tetradifon için kabuklu örneklerde %11-22, kabuksuz örneklerde %14-100 oranları arasında uzaklaştırma belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Degradation levels of the three pesticides by dissolved ozone in water were investigated in order to establish the effect of different parametres: chlorothalonil, tetradifon, chlorpyriphos ethyl. Interdonato lemons was used as the material. Ozonated water (2, 4, 8 mg/l) was effective to degrated 28?92% peeled, 70-89% unpeeled samples of chlorothalonil; 15-82% peeled, 7-89% unpeeled samples of chlorpyriphos ethyl; 16-95% peeled, 14-100% unpeeled samples of tetradifon in aqueous solution in 3, 6 and 9 minutes. Tap water was effective to degredate 17-30% peeled, 26-35% unpeeled samples of chlorothalonil; 16-27% peeled, 17-29% unpeeled samples of chlorpyriphos ethyl; 11-22% peeled, 25-36% unpeeled samples of tetradifon; in 3,6 and 9 minutes applications.