Muharip gemilerin yerli özel sektör tersanelerinde inşasının öneminin incelenmesi
The examination of the importance of the indigenous private sector shipyards for the construction of the warring ship
- Tez No: 318746
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRSEN KOLDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Gemi Mühendisliği, İşletme, Marine, Marine Engineering, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri ve İşletmeciliği Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Denizler, tarih boyunca devletlerin güvenliğinde çok önemli rol oynamıştır. Denizleri savunmanın yanı sıra ticaret ve milli menfaatleri doğrultusunda da kullanabilen devletler tarihin her döneminde önemli kazanımlar elde etmiştir.Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın ülkemizin denizden gelecek tehditlere karşı savunulması ile deniz alaka ve menfaatlerinin korunması ve kollanması şeklinde özetlenebilecek görevlerini kesintisiz, etkin ve verimli bir şekilde yapabilmesi ancak ihtiyaçlarının güvenli ve istikrarlı bir biçimde karşılanması ile mümkündür. Bu ise, donanmamızın ihtiyacı gemilerin tasarımının yerli olması, inşasının yurt içinde yapılması ve gemilerde yer alan sistem, gemi inşa ve donatım malzemelerinin yurt içinden karşılanması ile sağlanabilir.Bu kapsamda, gemi, bot ve denizaltıların yurt içinde üretilmesi güçlü bir askeri gemi inşa sanayine sahip olmayı gerektirmektedir.Bu amaçla, bu tezde, askeri gemi tasarım ve inşa faaliyetleri hakkında bilgi verilerek Türkiye'de özel sektör tersanelerinin askeri gemi inşa projelerine katılımının önemi vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The seas have acted an important role in the security of states throughout history. The states that can benefit from seas as well as in line with national interests in trade and naval defence has achieved significant gains every period of history.The duties of Turkish Naval Forces Command can be summarized as defence of our country against threats from the sea and to protect relevance and the interests of sea as uninterrupted, effectively and efficiently, but it is only possible to meet the needs of a stable and safe manner. This means that the design of navy ships needed to be native, constructed in native and the systems and the equipments that are used in ship building can be provided from within the country.In this context, production of ship, boat and submarines in native requires to have a powerful of domestically-powered the military shipbuilding industry.For this purpose, in this thesis, providing information about military ship design and construction activities and it is tried to underscore that the importance of the indigenous private sector shipyards for the construction of the warring ship.