Askeri liderlik ve uygulama
  1. Tez No: 63040
  2. Yazar: AKİF TABAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SANEM ALKİBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Muharebe gücünün hesaplanmasında en önemli faktör örgütsel süreçlerden biri olan liderliktir. Ancak yönetimde durumsallık yakla şımlarının geçerli olduğu günümüzde; çevre faktörleri, organizasyo nun yapısına ve buna paralel olarak da liderlik sürecine etki edecek tir. Belirsizliğin az olduğu çevrede oluşturulan ve yönetim süreçlerinde belirli kuralların geçerli olduğu bürokratik yapılanmalar da; birlik komutanları yönetimde bu kuralları uygulayacak ve liderlik davranışı sergilemeleri de güçleşecektir. Bunun yanında belirsizliğin fazla olduğu çevrede oluşturulan organik yapılanmalarda liderlik dav ranışı sergilemek kolay olacaktır. O halde muharebe gibi belirsizliğin fazla olduğu durumlarda organik yapılanmalar içerisinde liderin ge rekli olacağı söylenebilir. Bu nedenle günümüzde liderlik kavramının geldiği noktadan ve çevrenin organizasyonun süreçlerine etkilerinden yola çıkarak Askeri Liderliği“Uygun Organizasyon Yapısı İçerisinde Belirli Davranış ve Özellikleriyle İzleyicilerini Etkileme Sürecidir”şek linde bir tanım yapmak mümkündür. Çalışmamızın ana hipotezlerin den bir tanesi olan“Muharebe gibi belirsizliğin fazla olduğu durum larda organik yapılanmalar gerekecek; bu yapılanmalarda birlik komutanlarının yöneticiliğin yanında liderlik davranışı da sergilemesi gerekecektir”hipotezinin barış şartlarında test edilmesi mümkün ola mamıştır. Bu nedenle, "Barış ortamı gibi belirsizliğin az olduğu du rumlarda mekanik yapılanmalar gerekecek, bu yapılanmalar içerisin de ise; yöneticinin klasik yönetim anlayışıyla davranış sergilemesi yeterli olacaktır hipotezi test edilmiştir. Veri toplama amacıyla Likert tarafından geliştirilen karşılaştırmalı yönetim sistemi soru formları Ankara ve Çevresindeki Muharip, Muharebe Destek ve Muharebe Hizii met Destek birliklerindeki 98 subaya uygulanmıştır. Verilerin analizi ve değerlendirilmesi sonucunda 0.95 güven aralığında Barış şartların da Muharip, Muharebe destek ve muharebe hizmet destek birlik ko mutanlarının yardımcı otoriter yönetim biçimiyle klasik yönetim anla yışını benimsedikleri saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
İÜ ABSTRACT One of the most important factors in finding out power of the combat is an organisational process of leadership. But nowadays under contingency in organizations, environmental factors will both affect the organizations hierarchy and leadership period in parallel. In buraucratic structures where uncertainty is the least and in management periods where certain rules work, commanders of units will aply these rules to management and this may cause difficulty in playing their roles as a leader. Besides, in organic structures which exist in environments where uncertainty is excessive, it will be easier to show the Leadership Behaviour. So it will be appropriate to menti on that in cases such as combat where uncertainty is quite excessive; leadership is necessary in these organic structures. The concept of leadership in military is mentioned by both taking into account the place of“leadership”today in the world and environ ment's affects on organizational periods as“An Impression period in suitable organisational structures by adapting certain behaviours and charecteristics for viewers.”One of our main hypothesis in this study,“in combat (war) condi tions where uncertainty is excessive organic structures will be needed and in those structures, commanders of units have to show their lea dership behaviour as well as their management genius.”was not able to be tested in peace conditions.iv For this reason,“in peace conditions where uncertainty is less, mechanical structures will be needed, in these structures traditional management behaviour will be satisfactory.”hypothesis is tested. For data collection purposes, comprehensive management system questionares developed by Likert are applied to 98 officers in combat, combat support and, combat service units in and around Ankara it is shown that After the data are analysed and evaluated, it is shown that between 0.95 degrees of freedom, under peace circumstences, commanders of combat, combat support and combat service units has the authoritative management style with the traditional manage ment behaviour.