Fosfor-klor bağı içeren bileşiklerin -NH2, -SH ve -OH fonksiyonel grupları ile etkileştirilmesi
Treatment of compounds containing phosphorus-chlorine bond with -NH2, -SH, -OH functional groups
- Tez No: 318765
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİHA BEGEÇ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Organofosfor bileşikleri, kimyasal bileşiklerin önemli bir sınıfını oluşturmaktadır. Bu bileşikler fiziksel ve biyolojik özelliklerinden dolayı endüstriyel, tarımsal ve tıbbi alanlarda geniş bir uygulama alanı bulmuştur.Bu çalışmada, fosfor-klor bağı içeren bileşiklerin ?NH2, -OH, -SH fonksiyonel grubu içeren bileşiklerle tepkime şartları incelendi. Tepkimeler sonucunda P-N (5a-e, 11, 17a-e), P-O (3a-j, 9a-h) ve P-S (13, 15, 18, 19, 20) bağı içeren yeni bileşikler sentezlendi. Sentezlenen bileşiklerin yapıları spektroskopik yöntemlerle aydınlatıldı. Fosfor-klor bağı içeren başlangıç bileşikleri olarak difenilfosfinik klorür (1), tiyofosforil klorür (7), oktaklorosiklotetrafosfazatetraen (16) bileşikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Organophosphorus compounds are important class of chemical compounds. These compounds have found a wide range of applications in the areas of industrial, agricultural, and medicinal chemistry owing to their biological and physical properties.In this thesis, reaction conditions of compounds containing phosphorus-chlorine bond with ?NH2, -OH, -SH functional groups were examined. At the end of the reactions, new compounds containing P-N (5a-e, 11, 17a-e), P-O (3a-j, 9a-h) and P-S (13, 15, 18, 19, 20) bond have been synthesized. The structures of new compounds were defined by spectroscopic techniques. Diphenylphosphinic chloride (1), thiophosphoryl chloride (7), oktachlorocyclotetraphosphazatetraen (16) were used as compounds containing phosphorus-chlorine bond.